Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Bērns ar autiskā spektra traucējumiem – kā palīdzēt viņam adaptēties bērnudārzā vai skolā – kā veidot priekšstatu par pasauli, veicināt sociālo mijiedarbību, paaugstināt spēju mācīties? Šie un citi ieteikumi īpašo bērnu vecākiem un līdzgaitniekiem Ģimenes studijā. Viesi studijā Bērnu klīniskās universitātes bērnu psihiatrijas klīnikas ārste-psihiatre Laura Ķevere, klīniskā psiholoģe Zane Kronberga, pieredzē dalās vecāki Zane un Edgars, kuru dēlam ir autiskā spektra traucējumi.

"Izmisums ir pati pirmā vecāku reakcija, kad viņi uzzina, ka viņu bērnam ir autiskā spektra traucējumi," atzīst Zane Kronberga. "Vēl arvien ir vecāki un bērni, kas jūtas izmisuši un nesaprasti, Ir bēdīgi stāsti, ka bērni nesaņem palīdzību, jo viņus nesaprot. Tāpēc pēc iespējas vairāk jāmēģina ar cilvēkiem runāt un viņus izglītot."

Attieksme pret autisma problēmām mainās, arvien vairāk pieejama informācija, bet tās kvalitāte ir jāizvērtē," komentē Laura Ķevere.

Autiskā spektra traucējumi ir sociālās funkcionēšanas traucējumi, cilvēkam ir tiešas kontaktēšanās grūtības sabiedrībā, gan saprast, ko sabiedrība no viņa sagaida, gan cilvēki var apjukt, kā reaģēt uz cilvēka rīcību. Šis nav traucējums, kas būtu saistīts ar stresu vai nepareizu audzināšanu. Bērns ar autismu piedzimst.

Speciālistes atzīst, ka autisma diagnostika Latvijā nenotiek tik ātri, kā vajadzētu. Pietiekami informētiem vajadzētu būt speciālistiem, kas bērnu redz agrā bērnībā - pediatri, ģimenes ārsti, bērnu neirologi.