Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Pirmās pazīmes tam, ka cilvēks būs kreilis var pamanīt jau 3 – 4 mēnešu vecumā, tas nostabilizējas ap diviem gadiem. Pilnīgi skaidram par bērna kreilību vajadzētu būt bērna 4 – 5 gadu vecumā. Nav vienas atbildes, kāpēc katrs konkrēts cilvēks ir kreilis vai labrocis.

Sen aiz muguras tie laiki, kad kreiļus centās padarīt par labročiem. Kas kopīgs un atšķirīgs kreisās un labās rokas pārvaldniekiem, vai un kā atšķiras viņu attīstība un audzināšana un kas galu galā ir ambidekstri, par to šīs reizes Ģimenes studijā saruna ar Rīgas Ziepniekkalna sākumskolas direktori Astrīdu Račkovsku, pirmsskolas pedagoģi Gunu Lāci un Rīgas Stradiņa Universitātes Cilvēka fizioloģijas un bioķīmijas katedras lektoru Artūru Papardi.

Labročiem dominē kreisā smadzeņu puslode, izsenis to uzskata par loģisko pusi. Kreiļiem dominante ir labā puslode, to saista ar tēlaino pasauli. Bet pētījumi ir ļoti dažādi un nav viennozīmīgas atbildes, ka tiešām kreiļiem tēlainā puse ir spēcīgāka un dominējoša.

Ap 10 – 15 procentu pasaules iedzīvotāju ir kreiļi. Saskaitīts, ka kreiļiem nav ērti lietot ap 200 dažādu priekšmetu.

Dzīve piespiež kreiļus pielāgoties labroču pasaulei, piemēram, griezt ar šķērēm, kas piemērotas labročiem. Jārēķinās, ka kreiļi tomēr uztver pasaule citādi, skolā viņiem parasti sākumā ir lēnāks darba temps, jo sākumā bērns ir mēģinājis pat lasīt no labās uz kreiso pusi. Skolā viņu māca darīt tā, kā to dara šajā pasaulē - no kreisās uz labo pusi.