Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Ģimenes studija dodas ciemos pie Mariannas Mednes. Marianna cep kāpostu pīrāgu un aļņa gaļas kotletes, vāra mannā bubertu ar dzērveņu ķīseli un stāsta par savu rosīgo omes dzīvi.

Buberts ar dzērveņu mērci

Šī ir sena latviešu recepte. Pēc kara nebija visi labumi pēc kārtas. Omes mamma bija acu ārste un ja kāds klients atnesa olas, tad tie bija lieli svētki un mājās vienmēr bija buberts. Buberts garšo visiem, bet jaunie jau tagad neēd, jo domā par figūru. Mazbērni gan pieprasa, viens dzērveņu ķīseli, otrs bubertu, tad nu Marianna savieno abus kopā.

Sastāvdaļas dzērveņu mērcei: 0,5 l jau samaltas purva dzērvenes bez cukura, 1,5 l auksts ūdens, 10 ēd.k. cukura*, 2 ēd.k. kartupeļu ciete, 5ēd.k.** auksta ūdens.

Bubertam: 1 l lauku piena, 4 ēd.k. cukura, 1 pac. vanilīna cukura, 4 olas (vēlams īstas lauku olas), 6,5 ēd.k. manna, naža gals sāls.

Pagatavošana. Liec katliņā samaltās dzērvenes uzlej ūdeni, pieber cukuru. Atstāj vārīt apmēram 10 minūtes. Kamēr vārās, krūzītē liec kartupeļu cieti un pievieno aukstu ūdeni. Samaisi. Tad maisot lej klāt kartupeļu cietes masu un vāri, kamēr sabiezē. Ja paliek par biezu, pielej vēl nedaudz ūdens.

Kad mērce gatava, lej traukā*** un liec uz dvielīša pie atvērta loga atdzesēt.

Lai bubertā nebūtu kunkuļi, atsevišķā katliņā lej aukstu pienu, cukuru, mannu, vanilīna cukuru, sāli un liec vārīt uz lēnas uguns 10 minūtes un visu laiku maisi. Pēc tam katliņu liec uz gāzes kliedētāja vēl vismaz uz 5 minūtēm, nemaisot. To ome dara, jo olām nevar uzticēties, tās jāpievieno karstam ēdienam, jo papildus termiski apstrādātas netiks.

Kamēr buberta masa sildās, atdala olu dzeltenumus, no baltumiem.

Olu dzeltenumiem pievieno 1 ēd.k. cukuru un 2 ēd.k. pienu. Sakul ar dakšiņu.

Noņem buberta katliņu no uguns un iemaisi tajā olu dzeltenumus. Liec atpakaļ uz lēnas uguns.

Tikmēr sakul olu baltumus (kuļ apmēram 3 minūtes). Olbaltums gatavs, kad bļodiņas malās sāk parādīties grubuļaini punktiņi.

Atkal ņem katliņu nost no uguns un siltajā masā liek stingro olu baltumu. Samaisi. Gatavs. Liec uz palodzes nedaudz padzesēt un kārto deserta trauciņos, pārlejot ar dzērveņu mērci.

Marianna Medne *lieto leišu cukuru, jo tas gatavots no curbietēm, arī baltkrievu cukurs esot labs

**ēdamkarotei jābūt ar iedobīti, kārtīgai kā senos laikos

***ome lēja stikla krūkā (lai stikla trauki nepārplīstu, kad tajos lej karstu šķidrumu, tajos jāieliek bleķa karote)


Kāpostu pīrāgs

Šo recepti Marianna mantojusi no savas omes, kura to bieži gatavojusi. Cepot kāpostu pīrāgu, visa māja smaržo pēc sviesta kā vecos laikos. Viss process kopumā aizņem četras dienas, taču galarezultāts ir tā vērts. Kādreiz Mariannai esot bijis tāds cirklītis ar asmeni, un ar to viņa uz dēlīša kapājusi kāpostus, bet tagad vai nu sašķērē tos ar mazo dārzeņu mizojamo nazīti (Marianna 30 minūšu laikā paspēj sagriezt divas kāpostgalvas!), vai liek blenderī un sasmalcina.

Sastāvdaļas mīklai: 670 ml piena, 1,5 kg miltu, 120 ml saulespuķu eļļas, 1/3 tējk. sāls, 1,5 paciņas sausā rauga, 2 tējk. cukura, 2-3 ēd.k. silta ūdens.

Pildījumam: 2 vidēji lielas kāpostgalvas, kaceni izgriezti, 1 kg sviesta cepšanai, 3 tējk. sāls, 1 tējk. maltu melno piparu, 4 sīpoli, nomizoti, smalki sagriezti, 7 vārītas olas, 1 ola pārsmērēšanai.

Pīrāga pildījumu sāc gatavot četras dienas pirms tā likšanas galdā.

1. diena. Sagriez kāpostus rupjos gabalos, lai var ielikt blenderī vai virtuves kombainā. Katru porciju smalcini blenderī 10 sekundes, lai sanāk apmēram 5 x 5 mm smalkas skaidiņas. Ja masā ir kāds lielāks gabals, izņem to ārā.

Katliņā liec sasmalcinātos kāpostus, pārlej ar ūdeni tā, lai tas nedaudz nosedz masu, un vāri, līdz kāposti ir pusmīksti*. Kad tie kļūst puscaurspīdīgi un izdala smaržu, tad ņem nost no uguns, nolej ūdeni un pārliec kāpostus sietā, kārtīgi nospiežot lieko ūdeni. Jo vairāk ūdens nospiedīsi, jo īsāku laiku tie nākamajā dienā būs jācep.

Liec masu traukā ar vāku un novieto vēsā vietā (bet ne ledusskapī) līdz nākamajai dienai.

2. diena. Katliņā izkausē palielu gabalu sviesta un liec cepties kāpostus. Pieber sāli un piparus un maisot sildi, līdz kāposti kļūst brūni. Kāposti uzsūks sviestu, tāpēc ik pa brīdim jāpieliek vēl sviests. Citā pannā izkausē nedaudz sviesta un apcep sīpolus. Pievieno tos kāpostiem, iemaisi un atkal atstāj uz nakti vēsumā.

3. diena. Sagriez olas kubiņos un obligāti atstāj 5 minūtes pavēdināties. Tad iemaisi kāpostu masā. Pēc katras dienas pagaršo, vai pietiek sāls un piparu, un, ja vajag, papildini. Kad iegūta vēlamā garša, atstāj pēdējo nakti vēsumā, trauka vāku atstājot pa pusei vaļā, lai kāpostu masa “elpo” un nesasmok.

4. diena. Pēdējā dienā gatavo pīrāga mīklu. Vispirms “atdzīvini” raugu. Glāzītē ieber raugu un cukuru, uzlej silto ūdeni un liec uz radiatoriem uzrūgt aptuveni 5-10 minūtes. Raugu labāk pieskatīt, lai neaizmūk!

Uzsildi pienu apmēram 2 minūtes, pievieno 1 kg miltu un ar roku kārtīgi izmaisi. Pielej eļļu, pakāpeniski pieber atlikušos miltus, pievieno sāli un gatavo raugu. Rūpīgi samīci masu ar rokām. Mīkla ir gatava, kad tā vairs nelīp pie pirkstiem un atlec no trauka malām. Pārkaisi ar miltiem, apsedz ar tīru dvieli un liec “atpūsties” uz 1 stundu, apsedzot ar segu un uzliekot pa virsu spilvenu.

Kad mīkla “atpūtusies”, sakarsē krāsni 150-180 grādus karstu ar ventilācijas režīmu. Kamēr krāsns silst, paņem mīklas pikuci, ar pirkstiem izlīdzini, izspaidi vienmērīgi plānu un ieklāj mīklas plāksni ietaukotā pannā ar augstām malām. Bagātīgi pārklāj ar kāpostu masu un uzliec otru mīklas plāksni, kas sagatavota tāpat kā pirmā**. Sākot no viena stūrīša, saspied mīklu kopā.

Ar dakšiņu sakul olu un pārsmērē pīrāgu. Liec krāsnī cepties uz apmēram 45 minūtēm, līdz pīrāgs apbrūnē.

Izņem no krāsns, apsedz ar dvielīti un, uzsedzot segu un spilvenu, liec atkal “atpūsties” uz 1 h, lai pīrāgs labāk sasūcas ar kāpostiem.

Sagriez gabalos un pasniedz. Senāk kāpostu pīrāgu pasniedza ar kaulu buljonu, bet, ja trūkst mitruma, tad omes mājās to pasniedz ar sviesta pikuci. 

*Pakāpeniski gatavojot, kāposti kļūs arvien mīkstāki un mīkstāki, tāpēc pirmajā dienā nedrīkst tos izvārīt pavisam mīkstus, citādi beigās būs ķīselis.

** Atlikušo mīklu vari uzglabāt saldētavā un izmantot citā reizē.