Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Oktobra sākumā peldēšanas apmācības nodarbības laikā Ventspilī noslīka četrus gadus vecs zēns. Nesen līdzīga traģēdija notika arī Viļņā. Traģiskie notikumi liek uzdot jautājumus par to, cik sakārtota ir šī joma, kas jāuzlabo, lai nodarbības baseinā bērniem būtu pilnīgi drošas un lai maksimāli izslēgtu šādas traģēdijas turpmāk, Ģimenes studijā analizē Peldēšanas federācijas prezidents Aivars Platonovs un Izglītības un zinātnes ministrijas valsts sekretāra vietnieks Sporta departamenta direktors Edgars Severs.

„Peldēšana un peldētprasme ir viens no sporta veidiem, kas skolā ir jāapgūst, ar nosacījumu, ja tam ir radīti apstākļi,” tā Edgars Severs.

Severs aicina vecākus pārliecināties, vai instruktoriem, kas māca peldēt ir atbilstoša kvalifikācija un izglītība. Skolā sporta nodarbībās to drīkst darīt sporta skolotājs, ārpus skolas trenerim ir jābūt vismaz C kategorijas sporta speciālista sertifikāts, ko var iegūt saņemot atzinumu no Peldēšanas federācijas. Ja pakalpojuma sniedzējs nav izglītības iestāde, peldēšanas mācību programma ir jāreģistrē pašvaldībā.

Aivars Platonovs kritiski vērtē Edgara Severa minētos kvalitātes kritērijus treneriem, jo sporta speciālists volejbolā nevar mācīt peldēšanu. Viņš norāda, ka Latvijā daudzās vietās tiem, kas māca peldēt, nav specializācijas peldēšanā. Sporta skolās sistēma ir sakārtota, taču ne komercstruktūrās, kas nodarbojas ar peldētprasmes mācīšanu.

„Peldēšana dzīvībai nepieciešama prasme. Peldēt prasme un uzvesties droši ūdens vidē, kā arī prast palīdzēt ir vitāli svarīga, nodarbības dod šo prasmi gan peldēt, gan reaģēt ekstremālās situācijās,” atzīst Aivars Platonos.

Teiktajam piekrīt Edgars Severs. Viņš norāda, ka vēlams, lai peldēt māca ne tikai tētis, mamma, brālis vai māsa, bet arī speciālisti. Taču Latvijā šobrīd nav iespēja nodrošināt obligātu peldēšanas apmācību visiem bērniem, jo vietām trūkst infrastruktūras.