Latvijā šogad pirmo reizi pieejami dati – cik, kurš un par ko ir saņēmis naudu no farmācijas firmām. Saraksts ar trīs miljonus eiro vērtiem maksājumiem mediķiem no farmācijas firmām atklāj tikai nelielu daļu no kopējās naudas plūsmas. Sarakstu neviens nepārbauda, kļūdu netrūkst, turklāt darīts viss, lai sabiedrība nespētu sarakstu analizēt un vērtēt. Mēs kā pacienti joprojām esam neziņā, cik ētiski ir rīkojies mūsu ārsts vai aptiekārs, pieņemot šo maksājumu, un vai tas mums nes labumu vai tomēr – ne.

Šonedēļ raidījumā Īstenības izteiksme piecās sērijās skan apjomīgs pētījums „Farmācijas neredzamā vara”, kurā Ziņu dienesta žurnālisti pētījuši datus par farmācijas kompāniju sniegto finansiālo atbalstu mediķiem. Šodien – par to, kā pat datus publiskojot, tie joprojām ir nepārskatāmi, neprecīzi, nepilnīgi un tos neviens neizmanto nozares uzraudzībai.

Pērn farmācijas industrija mediķiem, asociācijām un aptiekām izmaksājusi gandrīz trīs miljonus eiro. Par to liecina Veselības Inspekcijas publiskotie dati. Latvijas Radio izpētīja, ka līderos ir Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca, kas atbalstīta ar aptuveni 132 tūkstošiem eiro. Tas gan nenozīmē, ka farmācijas nozares uzņēmumi šo summu izmaksājuši slimnīcai, jo maksāts piemēram, par ārstu braucieniem uz ārzemju kongresiem un dažādiem semināriem slimnīcā. Pie gandrīz tikpat liela atbalsta ticis Neiroloģijas attīstības fonds un Latvijas Endokrinologu asociācija.