Pēc Bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas datiem šobrīd 27 Latvijas pašvaldībās kopumā darbojas 60  diennakts grupas, kuras apmeklē vairāk kā 800 bērnu. Latgales laukos vecāki pašvaldības piedāvāto pakalpojumu izmanto bieži, taču bērni no ģimenes parasti tiek atrauti tikai uz pāris naktīm – laiku, kad vecāki strādā. Otrajā lielākajā pilsētā, Daugavpilī, pašvaldība atklājusi, ka daudzi vecāki, atstājot bērnus dārziņā uz visus nedēļu, risina ģimenes sociālās problēmas un  ļaunprātīgi izmanto pašvaldības piedāvājumu.

Kārsaviete Iveta ir divu bērnu māmiņa. Viņas meitai ir seši gadi, jaunākajam dēliņam – trīs. Ārkārtas situācijās, kas visbiežāk saistītas ar Ivetas darba grafiku, abus savus bērnus viņa pa nakti atstāj bērnudārza diennakts grupiņā.

“Man nav vecāku, man nav vecvecāku, kam es varu uzticēt savu bērnu... Maniem vīra vecākiem ir sava nodarbošanās, viņi arī ir aizņemti...” stāsta Iveta. Diennakts grupiņas piedāvāto pakalpojumu viņa novērtē, taču atzīst – bērnudārzs nekādā gadījumā nevar kļūt par vietu, kur bērns bez vecākiem pavada visu nedēļu. “Bērns ir bērns – viņš gaida mammu, gaida tēti, gaida, ka pēc viņa kāds atbrauks pakaļ. Ja viņš redz, ka pēc citiem bērniem mamma vai tētis atbrauc pakaļ, bet viņš paliek dārziņā, tas viņam ir pārdzīvojums. Man paldies dievam, problēmu nav. Jaunākais bērns, viņš to nesaprot, viņš ir priecīgs. Viņš priecājās. Vecākai meitai, gadās, ka, viņa sāk raudāt. Viņai varbūt nepatīk, viņa tomēr vairāk saprot. Kā brālis ar māsu, viņiem abiem kopā tomēr vieglāk tur ir. Ja būtu mazais jāatstāj viens bērnudārzā, tad laikam vēl padomātu.”       

Iveta neslēpj – auklīti bērnam laukos atrast ir problēmas, un pat, ja tāda būtu, vēl ir jāspēj par šādu pakalpojumu samaksāt. Turpretim pašvaldības piedāvātā diennakts grupiņa pirmsskolas bērniem ir par velti.

Kārsavas novada pašvaldība ir viena no tām, kuras teritorijā vairākos lauku bērnudārzos pēc iedzīvotāju lūguma ir izveidotas diennakts grupiņas.