Kas kopīgs karavīriem, baletdejotājiem, policistiem, ugunsdzēsējiem un tiesnešiem? Tiesības uz izdienas pensiju. Tomēr atšķirīgā te ir vairāk nekā kopīgā - katrai nozarei sava kārtība, kas veidojusies vēsturiski vai ko veidojuši iestāžu pieprasījumi un politiski lēmumi. Pēdējā laikā izdienas pensiju nepieciešamību pamato arī ar izdegšanas risku, ievērojusi Valsts Kontrole, kas veikusi revīziju. Atklājās daudz jautājumu, piemēram, vismaz divas militārpersonas izdienas pensijā devušās jau 33 gadu vecumā.

 

“Šajā sistēmā ilgstoši valdījusi pašdarbība, katra nozare ir virzījusi savus priekšlikumus izdienas pensiju saņemšanai. Nav vienota kopskata un vienotas analīzes, kam tieši izdienas pensijas vajadzīgas un pēc kādiem nosacījumiem piešķiramas,” atzīst valsts kontroliere Elita Krūmiņa. “Tās arī nav uzskatāmas par pensiju sistēmas un pensiju politikas sastāvdaļu, un pašas izdienas pensijas arī nav vienota sistēma. „Ir institūcijas, kur izdienas pensijas var saņemt lietveži un grāmatveži, kas pilnīgi noteikti nebūtu tās profesijas, kur ir paaugstinātie riski.”

Valsts kontrolieres nosauktais piemērs skar Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju – tur, kā rakstīts Valsts Kontroles revīzijas ziņojumā, izdienas pensijas vēl arvien var saņemt arī šīs iestādes iekšējie auditori, vecākie grāmatveži un vecākie lietveži. Pats birojs Latvijas Radio atteicās komentēt jautājumus par izdienas pensijām.

Tiesības saņemt izdienas pensijas ir vairāku profesiju pārstāvjiem – piemēram, ugunsdzēsējiem, policistiem, prokuroriem, tiesnešiem, ātrās palīdzības brigāžu darbiniekiem, arī baleta māksliniekiem.