Tā situācija bija tāda, ka es zvanīju šai iestādei, jo es biju pārliecināta, ka bērns ir bez vecākiem. Sazvanīju tur esošo ārsti, kura man paziņoja, ka bērnam tomēr vecāki ir. Paziņoja, ka vecāki pusotrā mēnesī reizi ierodas pie viņas un ka tas skaitoties labi. Gada vecumā bērns ir atdots. Tagad viņai ir trīs gadiņi, un divu gadu laikā tas tā marinējās šurpu, turpu.

Man liekas, ka nav pietiekami liela uzmanība pievērsta tam momentam, ka cilvēki, kuri kādreiz ir domājuši par bērna pieņemšanu ģimenē, kāds ir tas viņu sākums, ar ko viņiem sākt un cik viegli vai grūti to ir izdarīt, un kādu atbalstu valsts un pašvaldības iestādes sniedz, vai, pareizāk sakot, bieži vien nesniedz.

 

Ir trīs bez vecāku gādības palikušo bērnu ārpus ģimenes aprūpes formas, kas nav bērnunams. Aizbildņi, kas pārstāv bērnu intereses un tiesības līdz bērnu 18. dzimšanas dienai, audžuģimenes, kas rūpējas par bērnu, kamēr viņš vēl nevar atgriezties bioloģiskajā ģimenē vai tikt adoptēts, un adoptētāji, kas bērnu uzņem savā ģimenē. Vēl ir viesģimenes, kas gan nenozīmē bērna pilnīgu izņemšanu no bērnunama, taču nodrošina saskarsmi ar bērnu vismaz brīvdienās un svētkos. Statistika rāda, ka iedzīvotāju interese iesaistīties šajās kustībās īsti nepieaug, drīzāk pat sarūk. Šie procesi nav vienkārši gan emocionāli, gan tādēļ, ka tie prasa daudz laika un ir birokrātiski sarežģīti.

Statistika arī rāda, ka pieaug audžuģimeņu un adoptētāju vidējais vecums, un ir bažas, ka nākotnē nebūs gados jauno cilvēku, kas varētu nākt esošo vietā. Lai ģimenēm sniegtu atbalstu pirmo soļu speršanā, kad jau pieņemts lēmums par kāda bērna uzņemšanu savā ģimenē, kā arī, lai atbalstītu tās ģimenes, kas bērnus jau ir uzņēmušas, Latvijas Radio labdarības akcijā „Dod pieci” šogad vāc ziedojumus šo ģimeņu atbalstam. Sadarbībā ar labdarības organizāciju „Ziedot.lv” taps programma „Plecs”, kas katrai šādai ģimenei piesaistīs atbalsta personas. „Plecs” darbu sāks nākamgad un pastāvēs tik ilgi, kamēr katram bērnam tiks atrasta ģimene. Sākam jaunu, trīs raidījumu sēriju par problēmām, kas biedē vai kavē daļu sabiedrības palīdzēt bērnunamu bērniem un kā to plānots novērst jau nākamajā gadā.