Viedokļi par to, vai Latvija uzskatāma par jaunajām māmiņām labvēlīgu valsti, atšķiras. Starptautiskās organizācijas „Glābiet bērnus!” 2015. gada „Pasaules māmiņu indeksā”, kura veidotāji ņem vērā ne tikai dažādus ekonomiskos rādītājus, bet arīdzan, piemēram, grūtnieču un jaundzimušo bērnu mirstību, Latvija ierindojusies 40. vietā pasaulē, atpaliekot gan no Ziemeļvalstīm un turīgajām Rietumeiropas valstīm, gan no tepat kaimiņos esošās Lietuvas un Igaunijas. Tikmēr dažādos pētījumos, kur galvenokārt tiek salīdzināti tādi rādītāji kā apmaksāta bērna kopšanas atvaļinājuma ilgums un jauno māmiņu aizsardzība no darba tiesisko attiecību viedokļa, situācija Latvijā izskatās gluži labi. Šajā raidījumā Īstenības izteiksme skaidrojam, vai tas, kas rakstīts likumos, tiek arī ievērots.

 

„Situācija šāda – rīt jāatgriežas darbā. Šodien zvana kaut kāda pilnvarota juriste, esot jārunā. Izrādās, grib tikt no manis vaļā. Piedāvā trīs mēnešu kompensāciju un ar kāju pa dibenu. Gribu četru mēnešu, lai līdz rudenim var iztikt, jo vasarā darba tirgus nekāds. Kā ieteiktu rīkoties? Iet rīt un teikt, lai dot darbu, un rīt tos sū…? Vai ņemt naudu? Esmu galīgi apjukusi.”

Šis ieraksts jauno māmiņu iecienītās interneta vietnes „Cālis.lv” forumā, kurā tiek apspriesti dažādi ar likumiem un pabalstiem saistīti jautājumi, datēts ar šā gada maiju. Pēc citiem līdzīgiem ierakstiem nav tālu jāmeklē.

Lūk, vēl viens, kas tapis šā gada sākumā: „Vai kādam ir pieredze ar šo Darba likuma pantu - 128.: "Darbinieks vēlas izbeigt darba tiesiskās attiecības svarīgu iemeslu dēļ - iemeslu, kas aiz tikumības un taisnprātības apsvērumiem neļauj turpināt darba tiesiskās attiecības”? Darba devējs pēc bērna kopšanas atvaļinājuma nevēlas mani ņemt atpakaļ, darba līgums galīgi štruntīgs, un pieļauj, ka atgriežoties man maksā tikai pusi no iepriekšējās algas. Man tad ceļā un bērnu dārzam aiziet, un paliek 100 eiro. Valsts Darba inspekcija bezspēcīga - pati parakstīju tādu darba līgumu. Jeb darba devējs var piespiest mani aiziet pēc pašas vēlēšanās, neko neizmaksājot kompensācijā - jeb atlaišanas pabalstā?”

Citi foruma dalībnieki abām sievietēm ieteikuši vērsties Tiesībsarga birojā un Valsts darba inspekcijā. Abu šo institūciju redzeslokā jauno vecāku problēmas ar darba devējiem nonāk reti.