Pirms pusgada, proti, no šā gada 3. aprīļa Latvija kā pēdējā no trim Baltijas valstīm atvēra dabasgāzes tirgu. Brīvajā tirgū aktīvi iesaistījušies vairāki dabasgāzes tirgotāji, bet savus piegādātājus līdz šim mainījuši vairāki simti klientu. Šajā raidījumā Īstenības izteiksme plašāk par to, kā šajā neilgajā laika posmā ir mainījies dabasgāzes tirgus Latvijā.

„Ieguvums uz mūsu kopējo līgumcenu attiecībā pret iepriekšējiem līgumiem varētu svārstīties no 100 līdz 150 tūkstošiem eiro uz šo divu gadu periodu,” lēš Rīgas Tehniskās universitātes Iepirkumu nodaļas vadītājs Mārtiņš Briedis. Šā gada septembrī universitāte noslēgusi pusotru miljonu eiro vērtu dabasgāzes piegādes līgumu ar iepirkumu konkursā uzvarējušo piegādātāju „AJ Power Gas”. Speciālists neslēpj, ka lēmumu par iepirkumu konkursa rīkošanu Rīgas Tehniskā universitāte pieņēmusi Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas pieņemto noteikumu dēļ.

„Regulators bija noteicis, ka visiem tiem lietotājiem, kas nebūs izdarījuši savu izvēli, cena būs būtiski neizdevīgāka. Tāpēc šis bija kā iegansts, kāpēc mēs slēdzām jaunu līgumu, jo vecā līguma termiņš vēl nebija noslēdzies, tas būtu spēkā vēl gadu.”

Iepirkumu konkursā piedalījušies divi pretendenti – kādreizējais monopolists „Latvijas Gāze” un „AJ Power Gas”. Mārtiņš Briedis stāsta, ka jau tagad Rīgas Tehniskā universitāte ir pārliecinājusies par brīvā dabasgāzes tirgus priekšrocībām. Viens no ieguvumiem – fiksēta dabasgāzes cena.