Kopā ar Ludzas novada Tūrisma informācijas centra vadītāju Līgu Kondrāti Latvijas pērles viesojas Ludzas Amatnieku centrā suprātku jeb vakarēšanas istabā, kur iepazīstam latgaļu sadzīves un darba tradīcijas, lūkojam, kā darina peternes jeb auklu vīzes, kā top audumi stellēs un aplūkojam gan arheoloģisko, gan etnogrāfiskos latgaļu tautas tērpus.

Pirms vairāk nekā 10 gadiem Līga Kondrāte kopā ar domubiedriem saprata, ka jāturpina un jāatjauno sendienu lauku dzīves tradīcijas un darba prasmes, un tā viņi nopirka Ludzas centrā senu noliktavas ēku un izveidoja tur Ludzas Amatnieku centru. Tagad tur var ienākt ikviens un palūkoties, ka darbojas podnieks, audējas, apavu meistars, grozu pinējs, rokdarbnieces. Var gan vērot meistarus darba gaitā, gan aplūkot viņu gatavotos darinājumus un paklausīties stāstu par to kā tie tapuši.

Apstaigājot suprātku jeb vakarēšanas istabu, uzmanību piesaista, šķiet, šīs telpas košākais eksponāts – latgaļu līgavas vainags – virs zilas stīpas kā jūras viļņiem putu cepure, piestiprināts mirdzošs drāšu mudžeklis un pie tā piesieti krāsaini dzijas pušķi. Izskats visai eksotisks un kā stāsta Līga Kondrāte, tādus vainagus darināja laikā no 14.-16. gadsimtam, kad notika pāreja no arheoloģiskajiem daudz vienkāršākajiem bronzas vainagiem uz krietni raibākām galvas rotām, kurās vīdēja jau citu tautu ornamentu ietekme.