1954. gada 7. martā PSRS hokeja izlase pirmo reizi kļuva par pasaules čempioniem. Viņi bija turnīra debitanti un ar rezultātu 7:2 pieveica Kanādas izlasi. To, ka šis čempionāts bija pilnīgi neprognozējams, apstiprina arī komandas kapteiņa atzinums, ka neviena komanda tā īsti nav zināma.

Krievijā un līdz ar to arī PSRS hokejam ir nodalāmi divi veidi: viens ir tā sauktais krievu hokejs jeb bendijs, kur ripas vietā izmanto gumijas bumbiņu; otrs veids jeb klasiskais hokejs ir kanādiešu spēle un līdz 1946. gadam Krievijā to neuzskatīja par interesantu.

Kopumā jāsaka, ka hokejs ar ripu Krievijā un PSRS nebija populārs. Ap 1911. gadu Krievija pat bija aktīva, lai veidotu starptautisku hokeja organizāciju, taču līdz ar pārmaiņām iekšpolitikā, 1917. gadā nolēma šo organizāciju pamest. 30. gados laikrakstā Fizkultūra un Sports pat bija veltīts salīdzinājuma raksts hokejam un bendijam, kur atzina, ka kanādiešu tipa hokejs ir brutāls, prasts un neinteresants. Kombinācijas uz ledus atkrīt, līdz ar to, sporta pienesums ir nebaudāms. Tā nu tas palika līdz 2. Pasaules kara beigām.

Pēc kara atsākās sportošanas kāre, 1946. gadā PSRS augstākā vadība nolēma sarīkot pirmo PSRS čempionātu hokejā, un šis lēmums iekustināja populārākā sporta veida Krievijā dzimšanu. Slidošanas prasmes un darbības ar nūju nemainījās. Mainījās tikai taktika kā spēlēt bendijam līdzīgo spēli. Tāpēc nav brīnums, ka PSRS sportistiem spēle gāja no rokas. Pirmajā pārbaudes spēlē ar Prāgas komandu, PSRS uzvarēja ar 6:3.

1954. gadā PSRS izlase pirmo reizi devās uz pasaules čempionātu. Komanda nevienam nebija zināma, tāpēc liels bija pārsteigums, kad tā uzvarēja vienu pretinieku pēc otra. Ar ievērojamu pārsvaru tika sakautas Somija, Norvēģija, Vācija un Čehoslovākija, pacīkstoties tika uzveikta arī Šveice, bet ar zviedriem tika nospēlēts 1:1. Un tad pienāca kārta izšķirošajai spēlei ar Kanādu.

Hokeja turnīru formāts 50. gados bija atšķirīgs no tā, kāds ir mūsdienās. Spēlēs vajadzēja krāt punktus un nebija tādas iziešanas pusfinālā. Tāpēc pirmspēdējā spēle ar Zviedriju nenozīmēja, ka PSRS netiks spēlēt pret Kanādu. Turnīra saimnieki gan jau savlaicīgi paziņoja, ka rīkos pārspēli starp Zviedriju un PSRS par Eiropas čempiona titulu, jo pieņēma, ka kanādieši sakaus PSRS izlasi bez ierunām. Liels bija pārsteigums 1954. gada 7. martā, kad jau pirmajā periodā krievi kanādiešu vārtos iemeta četras ripas. No šī nokdauna Kanādas izlase īsti atgūties nespēja un otrais periods tika pabeigts ar 3:1, kas kopējo spēles rezultātu jau pietuvināja beigu rezultātam 7:1. Pēdējā trešdaļā Kanāda vienus vārtus atguva, bet PSRS jau vairs neskrēja, uzvaru no rokām izlaist bija grūti, tāpēc debitants pirmajā turnīrā izcīnīja zelta medaļas. Pārspēle ar zviedriem arī vairs nebija nepieciešama.

Kad komandas kapteinim Vsevolodam Bobrovam pirms spēles ar Kanādu vaicāja, ko viņš varētu pateikt par pretiniekiem, kapteinis bija lakonisks. Mēs par viņiem itin nekā nezinām, tāpat kā viņi neko nezina par mums. Tā arī bija šī čempionāta specifika. PSRS izlase bija absolūts „melnais zirdziņš". Taču uzvara šajā čempionātā nebija iesācēju veiksme. PSRS hokejisti savas komandas pastāvēšanas laikā ir dominējusi hokejā. PSRS izlase ir vienīgā vēsturē, kura no visiem turnīriem ir atgriezusies ar kaut kādu medaļu komplektu. Ja ne zelts, tad sudrabs vai bronza. No 34 pasaules čempionātiem tā uzvarēja 22, bet no deviņiem olimpiskajiem turnīriem atgriezās ar zelta medaļām septiņas reizes. 2008. gadā Starptautiskā hokeja federācija aptaujāja vairāk nekā 50 ekspertus no 16 valstīm par viņuprāt visu laiku labākajiem spēlētājiem. Simtgades simboliskajā izlasē uzreiz iekļuva četri PSRS komandas spēlētāji. Lai arī PSRS mantiniece Krievija vairs nespēj sasniegt priekšgājēju spožumu, saliekot visu bijušo PSRS valstu komandas kopā, arī mūsdienās noteikti sanāktu draudīgs ierocis. Diemžēl, bet hokejs ar laiku PSRS kļuva par kārtējo ieroci politiskajā propagandā. Lai gan tā saucamajā Krievijas hokejā tika paturēta galvenā pievilcība, izlase spēlēja skaistu un kombinācijām bagātu hokeju. Tādu, kādu to dievināja tūkstoši līdzjutēju.