1916.gada 9.decembrī piedzimis viens no visu laiku vīrišķīgākajiem Holivudas aktieriem Kērks Duglass. Viņš ir viens no pēdējiem aktieriem, kas pārstāv Holivudas zelta laikmetu. Viņš ne tikai kļuva par filmu zvaigzni, viņš arī kļuva par filmu producentu, režisoru un sabiedriskās līdzdalības patriotu.

 

Attēlā: Kērks Duglass kopā ar Lorenu Bakāli.

Kērks Duglass piedzima citā dimensijā un citā ikdienā. Viņš pasaulē nāca kā Issurs Danilovičs ebreju imigrantu ģimenē Ņujorkā. Ģimene bija emigrējusi uz ASV no Krievijas impērijas, mūsdienu Baltkrievijas teritorijas. Duglasu klana atzars nāk no Mogiļevas. Tomēr priekšstats, ka dzīve emigrācijā ir viegla, lieliski tiek apgāzts ar Duglasa piemēru. Viņš uzauga trūcīgā ģimenē, kur bija daudz bērnu un liela jezga. Kā atmiņās izteicās pats aktieris – viņš ātrāk gribēja tikt no tā visa prom. Turklāt ebreju kopienai tā patika viņa deklamācijas, ka vietējie sāka vākt naudu viņa tālākai skološanai rabīnu skolā. Issurs bija stāvās šausmās, jo jau bērnībā zināja, ka vēlas kļūt par aktieri.

Skolā viņš lieliski parādīja sevi dažādos priekšlasījumos un uzvedumos. Tomēr naudas trūkums saglabājas līdz pat brīdim, kad Duglass tika pie pirmajām nopietnajām lomām. Otrā pasaules karā viņš brīvprātīgi iestājās jūras spēkos un 1944.gadā tika demobilizēts kaujās gūto ievainojumu dēļ. Pēc dienesta armijā viņš atgriezās aktiera dzīvē – sāka lasīt reklāmas, tekstus un izrādes Ņujorkas radio. Vēlāk savās atmiņās Kērks Duglass atminējās to kā burvīgu laiku – iespēju, kas jāizmanto visiem aktieriem iesācējiem, jo aktiera galvenais ierocis ir spēja valdīt par sevi, savu balsi un lomu, ko spēlē.

Lielais izrāviens Duglasam sākās 40. gadu beigās. Savu pirmo lomu viņš nospēlēja 1946.gadā, un liela pateicība par Duglasa karjeru pienākas aktrisei Lorenai Bakālai. Tieši viņa ieteica Duglasu pirmajai lomai, un tas atmaksājās pēc trim gadiem. 1949.gadā viņš nospēlēja fantastisku lomu filmā par bokseri. „Čempions” kļuva par Duglasa firmas zīmi. Bet visai aktieru, režisoru un producentu sabiedrībai šī filma atklāja, ka Holivudā ir ļoti vīrišķīgs un spēcīgs aktieris. Pats Duglass izteicās – spēlēt neizteiksmīgu lomu nebija manos plānos. Ja vajadzēja, es to varēju darīt, ja varēju nedarīt, labprāt tādu nespēlēju. Vēlāk Džeks Nikolsons atminējās, ka Kērks Duglass ar savu harismu allaž panāca visu uzmanību sev.

Tieši šīs harismas dēļ Duglass sāka veidot pats savu studiju un producentu apvienību. Viņa raksturs bija pārāk spēcīgs, lai piekāptos kāda cita redzējumam par filmas gaitu. Tieši ar savu filmu radītāja tvērienu Duglass panāca galvenos sasniegumus savā dzīvē. Aukstā kara sākumā Holivudas aktieri cieta no raganu medībām. Autorus, aktierus, režisorus un citus filmu industrijas darbiniekus diskriminēja, ja bija aizdomas, ka viņi ir saistīti ar komunistiskām idejām. Duglass uzņēma ļoti veiksmīgu filmu “Spartaks”, kur visu slavu atdeva scenārija autoram Daltonam Trambo. Tādā veidā viņš pārtrauca tā dēvēto „Holivudas melno sarakstu”, parādot, ka var veiksmīgi radīt filmas arī ar sarakstā iekļautajiem. Džordžs Klūnijs uzskata, ka šī ir godājamākā rīcība, ko jebkurš Holivudā varēja izdarīt. Paša Daltona Trambo ģimene izteicās, ka Duglass ievērojami pārspīlēja autora nozīmi, savukārt Kērks Duglass atzina, ka bija nobijies ne pa jokam, jo daudzi draudēja, ka viņš vairs neuzņems nevienu filmu.

Tomēr filmas Duglass ir uzņēmis daudzas. Viņa dēls Maikls Duglass ir lielisks aktieris. Visi četri Kērka Duglasa bērni ir kļuvuši vai nu par aktieriem, vai arī par producentiem. Nu jau cienījamā vecumā esošais Kērks Duglass cenšas neaizmirst to, ko savā dzīvē paveicis. Viņa viena no pēdējām izrādēm bija autobiogrāfiska ar nosaukumu „Kamēr vēl atceros”. Pēdējās desmitgadēs viņš allaž cīnās ar veselības problēmām, bet pats atzinis, ka tas viņam atvēra acis uz cilvēka likteņa jautājumiem. Viņš gandrīz aizgāja bojā helikoptera avārijā 1991.gadā un kopš tā brīža, atradis savu ceļu jūdaismā. Kā smejas pats Kērks Duglass – vajadzēja nodzīvot teju visu dzīvi, lai saprastu, ka ebrejam no jūdaisma nav jāmūk.