Šķiet, šis laiks – starp Grāmatu izstādi Ķīpsalā, starptautiskajiem grāmatu tirgiem Eiropā un grāmatu mākslas konkursu „Zelta Ābele” – ir īsti piemērots, lai runātu par grāmatu mākslinieci, ilustratori Gitu Treici,  kura grāmatu mākslā darbojas jau 20 gadus, ir grāmatu mākslas konkursu vairākkārtēja laureāte, viņas ilustrētā grāmata „Kafka un ceļojošā lelle” 2013.gadā iekļauta pasaules skaistāko grāmatu sarakstā Leipcigas grāmatu izstādē.

Aizraujoši, ka māksliniece ikreiz pārsteidz no jauna, arī viņas atnestie paraugi ir tik atšķirīgi. Gita Treice uz sarunu ieradusies ar palielu mapi, no kuras ņem laukā ilustrāciju oriģinālus gan uz auduma, gan īpaša papīra un pat uz lubiņām veidotus mākslas darbus, kas vēlāk pārtop grāmatu ilustrācijās.

Ilgstoša sadarbība māksliniecei izveidojusies ar izdevniecību „Pētergailis”, te visvairāk paveikusi, guvusi pieredzi un arī atzinību. Redakcijā uz galda izdevniecības vadītāja Inguna Cepīte sarindojusi grāmatas, kuras ilustrējusi vai to māksliniece bijusi Gita Treice. Šķirstām kalendāru un pētām kolāžas, kas tiem laikiem bijis kaut kas jauns, ne velti toreiz šis kalendārs godalgots grāmatu mākslas konkursā (kalendāru kategorijā).

Gita Treice beigusi Latvijas Mākslas akadēmijā grafiskā dizaina  nodaļu, bet pēc tam maģistratūrā studējusi glezniecību. Iespējams, dažādo jomu pārzināšana ļauj brīvi darboties ar dažādām tehnikām, ilustrējot grāmatas. Gita Treice pārliecināta, ka grāmatas noformējums, vēl jo vairāk ilustrācijas, lasītājam daudz ko pasaka priekšā.

Vēl viens autors, kam „iet pie sirds” Gitas radītie tēli, ir grāmatas „Pasakas par mīlestību” sastādītāja Raita  Saleniece, krāšņais pasaku krājums iznāca Jāņa Rozes simtgadē.

Arī divām Ineses Paklones grāmatām „Ziemasvētku zāģītis” un „Cīņas olu Lieldienas” māksliniece ir Gita Treice. Mākslinieci Ineses grāmatām izvēlējusies izdevniecība. Ir iecere trešajai grāmatai par Jāņiem, par to, ka māksliniece būs Gita - Inese Paklone nešaubās.

Bet tagad pievērsīsimies pieaugušo literatūrai, un Gita Treice uzskata, ka tas ir pavisam cits skatījums...

Ne velti šajā brīdī skan Emīla Dārziņa komponētā kora dziesma Minjona” no Valsts akadēmiskā kora „Latvija” mūzikas albuma „Emils Dārziņš”. Arī šī albuma, kas atgādina dzejas grāmatu, māksliniece ir Gita Treice. Tajā izmantoti uz zīdpapīra gleznoti meži, bet vienā atvērumā - ar roku zīmēts koks.

Nelielu Gitas darbu izstādi rudenī varēja skatīt Rīgas centrālās bibliotēkas filiālē „Vidzeme”.

Ja Gita pati neceļo, ceļo viņas darbi: tā divus gadus pa Japānu izceļojušies ilustrāciju oriģināli grāmatai „Ķiparu, ļerpatu čieps” un  „Kafka un ceļojošā lelle”. Gitas Treices darbi vienkopus būtu liels piedzīvojums ikvienam skatītājam arī Latvijā. Ne tikai piedāvāto materiālu dažādībā, bet arī tēlu krāsainībā un raksturu daudzveidībā.