Darījumu ķēdē, kurā Krievijas prezidenta Vladimira Putina pils Gelendžikā regulāri mainīja savus īpašniekus, bija iesaistīta arī Latvijas SMP banka. Daudzus gadus tā piederēja Putina draugam, miljardierim Arkādijam Rotenbergam. Tagad tai ir citi oficiālie īpašnieki un cits nosaukums.

Raidījumā Atvērtie faili šonedēļ pētāmm, vai Krievijas augstākajai varai pietuvināto darījumus caur šo banku bija pamanījuši Latvijas finanšu sektora uzraugi. Un vai Rotenberga bijusī banka tagad nav nonākusi Latvijas oligarhu rokās?

“Industrai” - nosaukums uz mūra ēkas sienas Rīgas centrā, Elizabetes ielā 57, vēsta, ka šajā adresē atrodas banka. Tā ir viena no mazākajām Latvijas bankām.

Lielai daļai Latvijas iedzīvotāju nosaukums “Industra” neko neizteiks – tas kredītiestādei ir tikai gadu. Pati banka gan darbojas jau kopš deviņdesmitajiem gadiem un vairākkārt ir mainījusi nosaukumu. Pirms tam tā bija pazīstama ar nosaukumu “Meridian Trade Bank”, senāk – kā SMP banka, bet vēl senāk – “Multibanka”. Savulaik amerikāņi to apsūdzēja naudas atmazgāšanā – līdzīgi kā ABLV banku, taču atšķirībā no ABLV šī banka izdzīvoja.

Nupat tā atkal piesaistījusi uzmanību ar notikumiem, kas vedina domāt par starpniecību naudas atmazgāšanā. Turklāt darījumu ķēdes galvgalī vīd Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam pietuvinātas personas.

Šā gada sākumā Krievijas opozicionāra Alekseja Navaļnija komanda publiskoja filmu “Putina pils”, kurā stāstīja par Putinam slēpti piederošo pili Melnās jūras krastā - Gelendžikā. Filma Youtube kanālā parādījās 19.janvārī - pāris dienas pēc tam, kad Navaļnijs atgriezās Krievijā no Vācijas, kur viņš atguvās no saindēšanās, un tika apcietināts. Filmā detalizēti izgaismota pils un citi īpašumi Gelendžikā. Pētīta to īpašnieku struktūra, finansējums un ar konkrētiem piemēriem raksturota īpašuma greznība. Savs kazino, teātris, hokeja halle un stienis striptīzdejotājai, dārgas mēbeles un zeltījumi. Protestēt pret Navaļnija arestu cilvēki izgāja ar tualetes birstēm rokās, jo tās vērtība Gelendžikas īpašumos ir 700 eiro.

Pēc Navaļnija komandas aplēsēm, pils līdzšinējās izmaksas pārsniegušas 100 miljardus rubļu jeb 1,1 miljardu eiro. Taču būvniecība nav pabeigta - darbi neesot bijuši kvalitatīvi, ieviesies pelējums, kā rezultātā pili nācies pārtaisīt. Īpašumu pamatīgi apsargā. Gaisa telpā virs pils noteikts aizliegums lidot, arī no jūras puses īpašumiem nav iespējams pietuvoties - kuģi un citi peldamlīdzekļi tiek novirzīti divus kilometrus apkārt.

Gelendžikas bagātību oficiālo īpašnieku sarakstā Vladimira Putina vārdu neatrast. Īpašumi pieder vairākām akciju sabiedrībām, kas savus īpašniekus slēpj. Tomēr Navaļnija komandas izpētītie dokumenti un darījumu ķēdes liecina par Krievijas prezidenta Putina tuvāko loku. Šobrīd pili pārvalda akciju sabiedrība „Binom”. Šajā uzņēmumā nodarbinātie strādājot arī kādā citā, ar Putinu saistīta cilvēka firmā.Tā vēsta Navaļnija filma.

Viens no filmas veidotājiem Georgijs Alburovs Latvijas Radio 4 raidījumā “Doma laukums” atklāja vēl jaunas detaļas. Alburova pieminētās firmas nosaukums ir „Savojan Investments Limited”. Tā ir tā pati ārzonas firma, kas pieminēta Navaļnija filmā un kuras vārdā rīkojas Natālija Andrejeva Tihomirova. Viņa arī nākamā Putina pils pārvaldnieka - uzņēmuma „Binom” direktore.

Dokumentā, ko publiskojis Navaļnija līdzgaitnieks, redzams, ka Tihomirova darījumu par firmas „Savojan” kapitāldaļu atsavināšanu organizē caur tagadējās „Industras” kontu Rīgā. Pārskaitījuma dokumenta datums ir 2016.gada 30.decembris. Aizbildinoties ar klientu datu konfidencialitāti, banka „Industra” šo informāciju nekomentē, tikai atsūtījusi rakstisku komentāru.

Arī Finanšu un kapitāla tirgus komisija Putina pils pārdošanu caur Latviju pēc būtības nekomentē. Taču atgādina, ka banka savulaik sodīta par naudas atmazgāšanas pārkāpumiem.