Indiešu literatūras un kultūras pētnieces Sigmas Ankravas adaptēts latviski izdots viens no senās Indijas epiem "Rāmajāna" jeb Rāmas ceļš. Mākslas muzejā "Rīgas birža" durvis ver izstāde „Indija – tradīciju zeme”. Kas rietumniekam jāpārslēdz savā racionālajā pasaules uztverē, lai ļautu Indijas kultūrai sevi pārsteigt?

Raidījumā divas sarunas par Indijas kultūru, un šobrīd Latvijā pieejamajiem tās izziņas avotiem. Nesen grāmatā iznācis viens no senās Indijas epiem “Rāmajāna” jeb Rāmas ceļš, kuru latviešu valodā adaptējusi indiešu literatūras un kultūras pētniece autore Sigma Ankrava. Šīs nedēļas nogalē Latvijas Nacionālā mākslas muzeja filiālē "Rīgas birža" durvis ver izstāde “Indija – tradīciju zeme”, kurā aplūkojami būs indiešu amatnieku darinājumi un mākslas darbi no muzeja Baltijā lielākās Indijas mākslas kolekcijas.

Taču sāksim ar “Rāmajānu”, epa autors ir leģendārs dzejnieks Valmīkī, un tas ir stāsts ir par Rāmu, Ajodhas princi, viņa tēvu valnieku Dašarathu, Rāmas sirdsmīļoto Sītu, un neskaitāmiem, brīnumainiem notikumiem, kas norisinājās – kādā Rāmajānas pārstāstā pārsteigta izlasu, ka tiek lēsts – kādus divdesmit tūkstošus gadu senā pagātnē. Profesore Sigma Ankrava mani nomierina, ka tas saistīts ar indiešu mitoloģisko laika skaitīšanu. 

Stāstu par Ajodhas prinča Rāmas klejojumiem var lasīt arī kā liecību par mūsu kopējo senču indoeiropiešu jeb āriju ienākšanu Indijā, izspiežot un pazeminot tur jau dzīvojošās tautas. Rāmajānu var lasīt arī kā mīlas stāstu. Rāmas un Sītas mīlestība satur epa notikumus kopā, un arī šai dievības izpausmē ir kas apskaidrojoši cilvēcisks.

Mākslas muzejā Rīgas birža šajās dienās durvis ver jauna izstāde “Indija – tradīciju zeme”, un arī šai izstādē mēs satiksim Indijā iemīļotos tēlus – Rāmu un Sītu. Brīdī, kad viesojos Rīgas biržā, izstāde vēl tikai top, kādreizējā biržas zālē skanīgi atbalsojas izstādes iekārtošanas trokšņi. Un es lūdzu izstādei veidotājām – kuratorei Kristīnei Millerei un muzeja Ārzemju dekoratīvi lietišķās mākslas kolekcijas glabātājai un izstādes līdzkuratorei Baibai Uburģei – pastāstīt ko izstādē “Indija – tradīciju zeme” varēsim redzēt. Mākslas muzeja Rīgas birža Indijas mākslas kolekcija esot lielākā Baltijā.

Izceļot dienasgaismā mākslas muzeja "Rīgas birža" Indijas kolekciju, pirmkārt, notikusi tās izpēte un kontekstualizācija, sadarbojoties ar Indijas pētniecības institūciju no Ņūdelī "Eka Archiving Services". Otrs izpētes virziens bija priekšmetu restaurācija, jo īpaši vācbaltu diplomāta Karla Kēlera dāvinātajiem priekšmetiem, kuri ir senāki, iegādāti Indijas antikvariātos un senlietu tirdziņos, bija nepieciešama atjaunošana, lai sagatavotu tos izstādīšanai.

Savā ziņā te ir atbilde, kāpēc mums būtu nepieciešams epa “Rāmajāna” pārstāsts arī latviešu valodā, nu kaut vai – lai dziļāk izprastu izstādē “Indija – tradīciju zeme” attēlotos sižetus un dievības. Izstādes izglītības programmā 19. janvārī plānota profesores Sigmas Ankravas lekcija, kurā viņa iepazīstinās ar eposa "Rāmajāna" notikumiem. Savukārt 9. februārī plānota lekcija “Indiešu dievi un dievietes – ieskats hindu mitoloģijā”, pirms gada iznāca arī līdzīga nosaukuma Sigmas Ankrava grāmata.

Izstāde “Indija – tradīciju zeme” mākslas muzejā Rīgas birža apskatāma līdz 8. aprīlim.