Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Stāsti par bērnību ir šī gada Latviešu valodas aģentūras radošo darbu konkursa tēma, kurā savus darbus iesūtīja 600 bērnu. Ģimenes studijā plašāka saruna par bērnu stāstiem un bērnības burvību. Kādi bija bērnu vēstījumi šajā gadā, kā mūsdienu bērnu stāsti par bērnību sasaucas ar ikdienu un kā mūsdienu bērnu stāsti par bērnību atšķiras no tiem stāstiem, ko gatavi stāstīt vidējās un vecākās paaudzes cilvēki. Raidījuma viesi: Latviešu valodas aģentūras projektu vadītāja Velga Līcīte-Meldere, rakstnieks, konkursa žūrijas loceklis Valdis Rūmnieks un režisore Madara Dišlere. Ierakstā uzklausām antropoloģi Karinu Vasiļevsku-Das.

Latviešu valodas aģentūra radošo darbu konkursu par kādu tēmu izsludina jau desmito gadu. Aģentūra katru gadu aicina iedziļināties kādā tēmā.

"Vēstījumi par bērnību ir dažādi, sākot no priekpilnas sajūtas, ka viņš var piedzimt ģimenē, kur viņš ir ļoti gaidīts," atklāj Velga Līcīte-Meldere. Ir stāsti par laimīgo bērnību, kas smaržo pēc mammas rokām un šokolādes saldējuma. Ir nebēdnīgie un draiskie bērnības stāsti. Ir arī skumjie un traģiskie stāsti, kas sākas ar teikumu “Es piedzimu un nebiju nevienam vajadzīgs šajā pasaulē”. Konkursam iesūtīto stāstu gadījumā tie ir pozitīvi atrisinājušies, vienmēr ir atradies kāds cilvēks, kas viņus ir iemīļojis un rūpējies par viņu. Bet ir arī tādi stāsti, kurus lasot, gribējies šos bērnus apskaut. Ir arī stāsti, kuros bērni atklāj, ka ir zaguši, lai iegūtu maizi.

Gada beigās iznāks krājums, kurā būs vairāki apkopoti bērnu stāsti.

“Grāmata būs daudzkrāsaina, bet ar mēru, jo dažreiz bērns uzraksta to, ko vecākiem varbūt negribētu teikt. Tad ir mūsu atbildība, cik lielā mērā šīs slēptākās domas izpaužam visiem,” skaidro Valdis Rūmnieks.

Latvijas Radio skanēs raidījumu cikls “Kas manu tautu dara stipru”, kurā arī izskanēs konkursa darbu stāsti.