Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Sabiedriski aktīvas mammas veiktā aptaujā vecāki dalījušies ar pieredzi par ģimenes ārstu pieejamību jaunajām ģimenēm un ar to saistītajām problēmām. Par aptauju un iespējamajiem problēmu risinājumiem, plašāk stāstām Ģimenes studijā. Diskutē Nacionālā veselības dienesta Vadošais eksperts veselības aprūpes jautājumos Līga Gaigala, Lauku Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja, 14. Saeimas deputāte Līga Kozlovska, Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas prezidente Sarmīte Veide un mamma Laura Žukovska-Supe, kura veica aptauju.

Pagājušā gada nogalē ar ģimenes studiju sazinājās kāda mamma, kas pati sevi sauca par vienkārši sabiedriski aktīvu cilvēku. Laura ir veikusi aptauju, kurā vecāki ir dalījušies pieredzi par ģimenes ārstu pieejamību un sniegtajiem pakalpojumiem tieši jaunajiem vecākiem, kad ģimenē piedzimst mazulis. 

Aplūkojot aptaujas rezultātus, izgaismojas vairākas problēmas, piemēram, 7% no aptaujātajām vairāk nekā 1600 sievietēm atzīst, ka piedzīvojušas sava esošā ģimenes ārsta atteikumu reģistrēt gaidāmo bērnu savā praksē; savukārt vismaz 34% gadījumu ģimenes ārsts nav veicis jaundzimušā patronāžu jeb atbraucis uz pēcdzemdību apskati mājās, kas ir paredzēta. Kā šo vērtēt un vai problēmas prasa kādus risinājumus?

Laura Žukovska-Supe stāsta, ka aptauju motivējusi veikt personiskā pieredze, kad viņa bijusi gaidībās un 2021. gada nogalē vērsusies pie savas esošās ģimenes ārstes, bet saņēmusi atteikumu, ka viņa nereģistrēs gaidāmo bērnu un ieteikusi vērsties pie kāda ārsta, kurš ir arī pediatrs. Savukārt izraudzītais pediatrs norādījis, ka neveiks patronāžu mājās, bet mammai ar bērniņu jāierodas pie ārsta. Tas samulsinājis un mudinājis meklēt un interesēties jau tālāk, vai tas ir izņēmums. Tāpēc Laura Žukovska-Supe ielikusi sociālajos tīklos vienkāršu aptauju, lai citas mammas dalās ar pieredzi. Atsaucība bijusi negaidīti liela, aptaujā piedalījušās 1685 sievietes no visas Latvijas.