Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Vidzemes retrītu centrs Sērmūkšos, Skujenes pagastā, ir Kristas un Kristapa Šeļegovsku darbošanās vieta. Te notiek dažādas nodarbības, bērniem nometnes un citi pasākumi. Jau gadu jaunā ģimene netālu arī dzīvo. Raidījumā Ģimenes studija abi stāsta, kādas iespējas paver dzīve laukos ģimenei ar septiņus mēnešus vecu bērnu, iepazīstinot ar Vidzemes retrītu centru un aicinot dzīvot “ārpus rāmjiem”.

Mazā Šarlote, kurai šobrīd ir septiņi mēneši, ir visur kopā ar vecākiem. Savu pirmo nometni kopā ar mammu un tēti viņa novadījusi jau divu mēnešu vecumā. Šarlote dodas kopā ar vecākiem arī ceļojumos, ko abi organizē.

“Bez viņas nav iedomājami mūsu pasākumi,” atzīst Krista.

Šarlotes nākšana pasaulē, kā arī vēlme izkāpt no ikdienišķības rāmjiem bijis arī iemesls, kāpēc Šeļegovsku ģimene arī pārcēlusies uz dzīvi laukos.

Pārcelties uz laukiem, darīt darbu, kur esi atkarīgs tikai no pašu iecerēm un organizatora spējām, ir arī dzīvesveids, ko abi raksturo kā "iešanu ārpus rāmjiem".

Jā, abu izvēlētais dzīvesveids nenodrošina stabilus ienākumus ik mēnesi, bet tas liek visu laiku darboties un domāt uz priekšu. Turklāt, dzīvojot laukos, ikdienas tēriņi ir mazāki un pārdomātāki.

“Mūsu bērns diez vai ies bērnudārzā un skolā. Tā ir sistēma. Paši kāpjam ārā no sistēmas, mūsu bērns būs tas, kas automātiski dzīvos ārpus tās. Bērnudārzs ir vajadzīgs vecākiem, jo viņiem jāiet uz darbu,” pārdomās daļas Krista, domājot par nākotni.

“Smejamies, ja Šarlotei būs vajadzīgs bērnudārzs, uztaisīsim paši. Un skolu arī pēc tam,” tā Kristaps.

Krista attīsta nākotnes vīziju, ka tā nebūs skola tradicionālā izpratnē, bet vieta, kur satikties un socializēties bērniem, kas mācās tālmācībā vai mājmācībā.

Aizrāvušies ar savu ieceri par dzīvi ārpus rāmjiem un prom no pilsētas, Krista un Kristaps mudina un cenšas iedrošināt to darīt citus. Viņi uzskata, ka nav labākas vietas, kur dzīvot un audzināt bērnus, kā laukos. Tāpēc arī ir izveidojuši instragram kontu “Jaunieši laukos”, lai parādītu, ka jauni cilvēki ar mazu bērniņu var dzīvot laukos. No vairākiem cilvēkiem viņi jau saņēmuši saņēmuši ziņas, ka abu veidotais stāsts citiem palīdzējis pārcelties vai pavadīt vairāk dienas laukos, nekā pilsētā.