Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


13 gadu vecumā smēķēt pamēģinājuši aptuveni trešdaļa jauniešu Latvijā, salīdzinājumā ar 18% vidēji citās Eiropas valstīs. Tāpat arī riskantas alkohola lietošanas epizodes  13 gadu vecumā bijušas 9,3% jauniešu Latvijā, kas ir vien no augstākajiem rādītājiem Eiropas valstu vidū. Arī narkotiku pamēģināšanas rādītājs ir starp augstākajiem Eiropā. Šie ir 2019. gada dati. Vai pandēmijas laiks saasinājis arī jauniešu atkarības no alkohola, narkotiskajām vielām un elektroniskajām cigaretēm, kā vecākiem nepalaist garām atkarības veidošanās brīdi un kas jauniešus spēj atturēt no atkarības raisošu vielu lietošanas, Ģimenes studijā vērtē sertificēts narkologs Mārtiņš Ennītis, narkologs un bērnu psihiatrijas rezidents Ļevs Poluņins un Valsts policijas Prevencijas vadības nodaļas priekšnieks Andis Rinkevics.

Mārtiņš Ennītis norāda, ka pirmo ierobežojumu laikā pacientu skaits samazinājās, kad palaida brīvāk. Viņš pamanījis, ka pirmo ierobežojumu laikā pēc palīdzības vērsās mazāk jauniešu, bet vairāk bijis tad, kad ierobežojumu kļuva mazāk.

Ļevs Poluņins norāda, ka pandēmijas laiks un ierobežojumi noteikti ietekmē pusaudžu mentalitāti, bet vai šīs izmaiņas ir mudinājušas arī kādus pusaudžus pievērsties atkarību raisošām vielām sākotnēji kā atslābinātājam, ir grūti pateikt.

Andis Rinkevics piekrīt, ka grūti ir pateikt, kāda ir objektīvā situācija. Dati liecina, ka narkotisko vielu lietošanas apjoms samazinājies. Krities arī alkohola patēriņš. Bet šīs izmaiņas var skaidrot ar izmaiņām faktiskā vidē (ierobežojumiem). 

"Vai tas ir aizgājis pagrīdē un ir grūtāk konstatējams, tas ir diskutabls jautājums. To nevar atbildēt," skaidro Andis Rinkevics.

"Ja pēc diviem gadiem nepieaugs pacientu skaits, kuriem ir atkarības problēmas, varbūt viss būs kārtībā. Ja šo cilvēku skaits pieaugs un medicīnas iestādē vērsīsies ar ielaistām problēmām, visticamāk mēs šos cilvēkus šobrīd neredzam. Viņi izklaidējas, lieto vielas, atpūšas nost no visu acīm."

Mārtiņš Ennītis skaidro, ka vairāki faktori ir kā puzle, lai veidotos atkarība. Kā sākas – katrs stāsts ir individuāls. 

"Dažreiz primāri var būt kādi psihiski traucējumi un narkotikas vai alkohols tiek lietots kā adaptēšanas līdzeklis, arī lai iekļautos kompānijā, var sākt lietot kādu vielu, tas var izprovocēt papildus psihiskus traucējumus. Olas – vistas faktors joprojām ir aktuāls," bilst Mārtiņš Ennītis.

Centru "Open" veidotājs Edijs Klaišis vērtē, ka "tirgus" ir pilns ar ķīmiskiem draņķiem.

"Jaunieši domā, ka pīpē marihuānu, bet tas ir kaut kas prātam neaptverams, zemas kvalitātes marihuāna, kas izmērcēta kaut kādā ķīmijā. To pat nevar iedomāties, kādas var būt sekas, ja kaut ko tādu  regulāri pīpē," skaidro Edijs Klaišis.

Viņš uzskata, ka narkotiku problēma būs vienmēr. Viņu uztrauc, ka arvien jaunāki pusaudži lieto aktīvi dažādas ķīmiskās vielas.