Raidījuma skanēšanas laikā aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Pirms neilga laika sociālos tīklus pāršalca spraigas diskusijas par dažādu tautas medicīnas līdzekļu lietojumu, sevišķi kaismīgi debatētāji, protams, bija jaunie vecāki. Pārbaudām tautas receptes pediatrijā un skaidrojam, kādi tautas līdzekļi tiešām der bērnu saslimšanu ārstēšanai, bet kuri var nodarīt vairāk ļaunuma, nekā labuma. Ko mūsdienu medicīna saka par ausu puķi, govs mēsliem uz krūtīm un burkānu sulu degunā, interesējamies Ģimenes studijā. Diskutē farmaceite, farmācijas doktore Vija Eniņa un pediatre Katrīna Selecka.

“Tautas medicīna pastāv, to aktīvi arī izmanto un tā var labi līdzās pastāvēt, ņemot vērā principus, ka nekaitē bērnam, ka tas neaizkavē atbilstošu ārstēšanu,” uzskata Katrīna Selecka.

Ka vienu tautas medicīnas piemēru Selecka min bērna nosmērēšanu ar šņabi augstas temperatūras gadījuma. Tas arī palīdz, bet jāņem vērā, ka āda absorbē visu un alkohols uzsūcas bērna organismā. Tā vietā viņa iesaka dot padzerties un ierīvēt ar mitru vēsu dvieli.

“Cilvēki bieži pārspīlē tautas medicīnas nekaitīgumu un iespējas bērnam palīdzēt. Dzīvojam 21. gadsimtā, bet gribas brīnumus un kaut ko īpašu paķert. Varam nodarīt bērnam lielu kaitējumu. Cilvēkam jābūt gudram un nepārsteidzīgam, lai nenodarītu kaitējumu,” atzīst Vija Eniņa.

Turpinot Seleckas teikto, Eniņa norāda, ka varbūt bērnam nemaz nevajag mazināt temperatūru.

“Ar augiem varam darboties un gūt labumu, tomēr visu laiku jādomā līdzi, jo bērns ir bērns,” atzīst Eniņa.

Vai burkānu sulu pilināt degunā? Pati par sevi sula nav slikta, tajā ir karotīns, kas ir labs antioksidants. Bet jautājums, vai burkānu sula būs tā, kas spēs tikt galā ar vīrusiem, analizē Eniņa. Viņa uzskata, ka mazam bērnam labāk tad iepilināt mātes pienu. Selecka iesaka atturēties no abiem šiem līdzekļiem.

“Reti ir gadījumi, kad ausī kaut ko vajag pilināt, kur nu vēl likt,” tā ausu puķes jeb ģerānijas izmantošanu komentē Selecka, kura piebilst, ka arī pati bērnībā ārstēta ar ausu puķi. “Ausu sāpes ir tā reize, kad var iedot kādu pretsāpju medikamentu, lai bērniņš jūtas labāk. Ar ausu sāpēm noteikti neaizrautos ar tautas medicīnu.”

“Ģerānija jeb pelargonija ir augs, kuram ir spēcīga ēteriskā eļļa ar ļoti spēcīgu antibakteriālu darbību, bet ausī nevajag bāzt.

Ja tiešām mammai vai vecmāmiņai liekas, ka vajag, tad izspiežam no lapiņas sulu vai lapu saburzām, ietinam marlītē u liekam aiz auss. Tikai ļoti akūtu sāpju gadījumā,” skaidro Eniņa.

Runājot par inhalācijām, Eniņa atzīst, ka kumelīte ir ļoti vērtīga. Tāpat var izmantot salvijas lapu, priedes skujas. Selecka vērtē, ka inhalācijas ir savā ziņa modes lieta.

Tradicionālas lietas, kas labi der temperatūras mazināšanai, ir aveņu zaru tēja.

Avene ir viens spēcīgākajiem sviedrēšanas līdzekļiem. Atšķirībā no medikamenta avenei ir vēl citas aktīvās vielas un darbība būs kompleksāka.

Tāpat baktērijām nepatīk priežu čiekuri, tas ir spēcīgs antibakteriāls līdzeklis. Čiekuru ievārījums darbojas labi!

Zāļu tējas ir viena no lietām, ko atbalsta arī ārsti. Paaugstinātas temperatūras vai vīrusa saslimšanas gadījumā ir daudz jālieto šķidrums, bet ir bērni, kas nedzer ūdeni. Zāļu tējas ir labs variants, kā uzņemt šķidrumu.