Ik gadu Latvijā neiztīrītu dūmvadu un apkures iekārtu dēļ izceļas ugunsgrēki. Kā liecina Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienesta apkopotā informācija, pērn kopumā tika reģistrēti vairāk nekā 470 ugunsgrēku, kuru iespējamais iemesls bija neiztīrīti dūmvadi, nepareizi izbūvētas vai bojātas apkures sistēmas. Savukārt izsaukumi, kad dūmvados dega sodrēji, pērn bija ap 600. Ar apkures lietošanu saistītos ugunsgrēkos gāja bojā 17 cilvēku, bet cieta 43. Tā ir statistika, aiz kuras ir izpostīta iedzīve, finansiāli zaudējumi un briesmas dzīvībai.

Šajā reizē raidījumam izvēlēta citādāka pieeja, proti, vēloties mudināt cilvēkus aizdomāties un būt atbildīgākiem par drošību, sākt ar sevi un saviem tuvākajiem. Tāpēc Latvijas Radio Latgales studijas korespondente devās uz Rugājiem, pie saviem vecākiem. Mājai ir malkas apkure, divi skursteņi un ir iegādāts, bet nav pielikts, dūmu detektors.

Ierodoties, vecāki rosās pa virtuvi, gatavo pusdienas. Būs borščs. Saldajam mamma sarūpējusi pīrāgu, kas nolikts uz galda. Vecāki gatavo uz gāzes, malkas plīts virtuvē kalpo lielākoties siltumam. Šajā sezonā sagādāta lielākoties apses malka. Kurina regulāri un šogad to sāka darīt jau augustā. Tēta darbība, lai sagatavotos apkures sezonai, pirmkārt, malkas sagādāšana un, otrkārt, plīts tīrīšana. Ierēs ir atstāta vieta, kur izņemami ķieģeļi, lai iztīrītu ejas visā garumā. Instruments, ar ko tīrīt, nopirkts veikalā. Ieres jātīra obligāti katru gadu, uzsver tētis. Kvēpu daudzums ir atkarīgs ar kādu malku tiek kurināts.