Klaipēda – skaista pilsēta Baltijas Jūras krastā ar ostu un Lietuvas stratēģiskajiem objektiem. Šeit atrodas sašķidrinātās gāzes terminālis, kompānija „Klaipedos nafta” un visa saistošā infrastruktūra. Tieši šos objektus, kā noskaidroja Lietuvas prokuratūra, esot bildējis un filmējis Lietuvas pilsonis Romāns Šešelis.

Un darījis to, kā pierādīts pirmās instances tiesā, Krievijas specdienestu uzdevumā. Taču šis stāsts, līdzīgi kā iepriekšējais – no Igaunijas – ir plašāks.

Par to, kā Lietuva cīnās ar Krievijas spiegiem, Ella Semjonova stāsta šajā raidījumā „Īstenības izteiksme”.

Klaipēdas laikraksta žurnāliste Daiva Janauskaite raksta par kriminālziņām. Arī par Romāna Šešeļa lietas izskatīšanu tiesā avīzes lasītāji uzzināja no viņas rakstiem.Pirmie raksti izraisīja lasītāju sašutuma vilni.

Bildes ar NATO kuģiem taču ir tik skaistas. Un kuram gan Klaipēdā tādu nav? Spiegošanas lietu Klaipēdas apgabaltiesa skatīja pirmo reizi. Kā atminas žurnāliste, pirms prokuratūra sniedza plašākus paskaidrojumus par lietas būtību, daudziem bija apsūdzētā žēl.45 gadus vecs vīrietis izskatījās bāls un nelaimīgs, apgalvojis, ka lieta pret viņu ir safabricēta. Kolēģes veiktajos ierakstos var dzirdēt, cik izmisīgi Romāns cenšas pārliecināt žurnālistus par savu nevainību.

Sašutuma pilns Šešelis stāsta - viņš fotografēja publiski pieejamus objektus, nekā slepena viņa darbībās nebija.

Kādi pierādījumi par manu vainu? Tas, ka esi katru dienu lasīju Delfus? To tak var lasīt visā pasaulē. Katrs var izmantot kuteri un fotografēt sabiedriskajās vietās. Tas nav noslēpums!

Viņš apgalvo - nevienam neko no sava e-pasta neesot sūtījis un zinājis, ka tiek izsekots.

Kad es braucu ar kuteri sēnes lasīt, mani redzēja viena metra tuvumā, bet par it kā nosūtītajiem e-pastiem nekā konkrēta nav. No kāda datora šie e-pasti tika nosūtīti? Kurā laikā un kur es tajā laikā atrados, vai es maz biju tajā brīdī mājās? Ja jau tik ilgi mani izsekoja, kāpēc to visu nepasaka?

Lietuvas drošības departaments izsekoja Šešeli tiešām ilgi - no 2015. līdz pat 2017.gada beigām, kad viņu aizturēja. Apmēram tajā pat laikā (no 2014. Līdz 2016.gadam), pēc viņa mātes teiktā, vīrietim piederēja individuāls kokapstrādes uzņēmums Krievijā, Karačevas pilsētā, kur strādāja vairāk nekā 10 darbinieki.

Es nezinu, kam tas ir izdevīgi. Vienkārši tā sakrita fakti, ka man bija bizness Krievijā, es tur strādāju un atgriezos Lietuvā, kad uzņēmējdarbībā sākās pagrimums.

Uz kāda žurnālista jautājumu, ko var teikt par atrastajām instrukcijām, Šešelis atbildēja, ka tie ir viltus pierādījumi, ko kāds ielika, viņam nezinot, un iemesla spiegot viņam neesot bijis.

Romāns Šešelis ir dzimis 1974. gadā Krievijā. Turpat viņš arī savervēts. Viņa māte – Zoja Šešele apmeklēja visas tiesas sēdes. Janvāra beigās viņa klāstīja – dēlam ir trīs bērni, agrāk strādājis par jūrnieku.

Sieviete rāda atskaišu lapas par dēla jūrā nopelnīto no 2009. gada līdz 2012. un saka – alga laba, taču vēlāk viņš gribēja atrast ne tik smagu darbu sauszemē. Dēlam ir problēmas ar veselību un apcietinājumā viņam neļāva dot nepieciešamās zāles, sūdzējās 72-gadus veca māte. Lai palīdzētu dēlam, viņa spiesta strādāt.

Uz žurnālistes Daivas Janauskaites jautājumu, kāpēc gan tieši viņas dēls ir uz apsūdzēto sola, māte atbildēja, ka tāds esot politiskais pasūtījums.

To, ka vīrietis būtu saņēmis atlīdzību par Krievijas specdienestu apgādāšanu ar informāciju, prokuratūra nepierādīja. Taču spiegošanas faktu gan. Par to Klaipēdas apgabaltiesa aprīļa sākumā piesprieda viņam septiņu gadu cietumsodu. Nedz apsūdzības, nedz aizstāvības pārstāvji nevēlējās komentēt lietu Latvijas Radio. Vēl jo īpaši tāpēc, ka šobrīd šī lieta tiek skatīta apelācijas tiesā.

Intervijai piekrīt Klaipēdas apgabaltiesas priekšsēdētāja juridiskā padomniece Gintare Daugelaite. Viņa saka, kaut notiesātais neatzina savu vainu, to apliecina pierādījumi .

Viņš ne tikai saņēma uzdevumu spiegot, bet arī izpildīja noteiktas spiegošanas darbības. Piemēram, sūtīja e-pastus vai rakstīja tekstu. Tiesa ņēmusi vērā galveno argumentu – savāktie dati liecina par to, ka Krievijas federācijas izlūkošanu interesēja visa informācija par Lietuvas stratēģiskajiem objektiem, kas atrodas Klaipēdā valsts jūras ostā. Lieta atklāja, ka Krievijas izlūkdienests arī ieguva informāciju no notiesātās personas.

Spriedums ir nedaudz maigāks, skaidro tiesas pārstāve. Jo nav ne vainu pastiprinošu, ne arī mīkstinošu apstākļu, agrāk nav bijis tiesāts un tāpēc, ka uzdevumu - sadraudzēties ar Lietuvas Bruņoto spēku Jūras spēku pārstāvjiem, iemantot viņu uzticēšanos un savervēt – Šešelim neizdevās izpildīt.

Lietuvas ģenerālprokuratūra, atbildot uz Latvijas Radio jautājumiem, informēja – no 2014. līdz 2017.gadam Lietuvā atklāja 12 personas, kuras tur aizdomās par spiegošanu. Sešus notiesāja un piesprieda viņiem cietumsodu.