Latvijā vairāk nekā pusgadu firmas var iegūt īpašu sociālā uzņēmuma statusu un saņemt finansējumu sabiedrības dzīves kvalitātes uzlabošanai. Cik aktīvi uzņēmumi izmanto šo iespēju, ar kādām grūtībām saskaras un kā veicas biedrībai, kas nolēmusi veidot kafejnīcu, kurā strādās cilvēki ar intelektuālās attīstības traucējumiem.

Biedrība „Rīgas pilsētas „Rūpju bērns”” darbojas vairāk nekā 20 gadu. Šogad biedrība dibināja firmu un ieguva īpašu – sociālā uzņēmuma statusu ar vēlmi iegūt finansējumu, lai veidotu Latvijā pirmo kafejnīcu, kurā nodarbināt pārsvarā cilvēkus ar intelektuālās attīstības traucējumiem. Šādu statusu Latvijā var iegūt vairāk nekā pusgadu un to līdz šim izdarījušas 27 firmas, kas vēlas uzlabot sabiedrības dzīves kvalitāti.

Īpašais statuss paredz šiem uzņēmumiem priekšrocības, piemēram, nodokļu atlaides, iespēju piesaistīt brīvprātīgos. Šobrīd paredzēta iespēja pretendēt arī uz finansiālo atbalstu. Taču ir arī ierobežojumi, no kuriem, iespējams, galvenais – visa peļņa jāiegulda sociāli nozīmīga mērķa sasniegšanai vai atpakaļ uzņēmumā. Proti, uzņēmums peļņu nesadala dividendēs.

Kā „Rīgas pilsētas „Rūpju bērns”” nonāca pie lēmuma dibināt sociālo uzņēmumu, ar kādām grūtībām saskārās un cik tālu pavirzījušies ar kafejnīcas veidošanu? Par to raidījumā Īstenības izteiksme.