Latvijas pirmo Zemes mākslīgo pavadoni jeb satelītu „Venta-1” orbītā palaida 2017. gada 23. jūnijā. Līdz tam satelīta projekts piedzīvoja garu kosmosa odiseju. Sākotnēji to bija plānots zemes orbītā nogādāt 2009. gadā, bet pašu satelītu izdevās uzbūvēt tikai 2011. gadā Vācijā. Tad tika izskatītas nesējraķešu iespējas ASV, Krievijā un Indijā. Vairākus startus atcēla naudas trūkuma, sadursmju risku, pārlieku liela svara un citu iemeslu dēļ. Kāda bijusi projekta jēga un kas šobrīd notiek ar Latvijas pirmo satelītu, interesējamies raidījumā Īstenības Izteiksme.

Tagad apritējis pusotrs gads kopš Latvijas pirmais satelīts Venta-1 riņķo ap zemi. Tas ievadīts orbītā aptuveni 500 km augstumā.

Krauze sakums, 33 sek ieskanas – principā tā ir tāda skaņa, kuru dzirdat, kad faksu saņem. Ne tā kā mēs fonā tagad dzirdam Morzas ābeci, bet tāds ar ausi īsti neatšifrējams signāls. Šobrīd visi sakari ar satelītiem ir digitāla tehnika, ar balsi neviens nerunā, tā ir ciparu kodu pārraide un uztveršana. Pēc tam ir tā atšifrēšana un saprast ko esam saņēmuši

Projekta koordinators, profesors Aigars Krauze Ventspils augstskolas telpās rāda satelītu uztveršanas Zemes staciju. Trīs nelielas telpas, apkārt dažādas iekārtas, fonā radiouztvērēja signāli, pie sienas lieli datorekrāni. Vienā no ekrāniem redzama pasaules karte. Tajā atzīmēts maršruts pa kuru virzās kustīgs rombs, kas ievilkts zilā aplī. Rombs ir satelīts un aplis ir uztveršanas areāls. Zemes stacijā „Ventas 1” signālus var saņemt tikai 10 minūtes dienā, kad satelīts pārlido pāri Latvijai īstajā leņķī. Šobrīd satelīta signāls jau ir ļoti vājš.

2017. gada vasarā pirmo signālu un raidīto teksta ziņu no Latvijas satelīta izdevās nolasīt Igaunijas un Vācijas zemes stacijās, kā arī tas izdevās radio amatierim Imantam Tuklerim. Šādu ziņu pieņemts saukt par bākas ziņojumiem. Tas palīdz identificēt konkrēto satelītu.