ILatvijā šobrīd Nodarbinātības valsts aģentūrā reģistrējušies vairāk nekā 56 tūkstoši bezdarbnieku, no tiem aptuveni 15 tūkstoši jeb 26 procenti ir ilgstošie bezdarbnieki, tie, kuri bez darba ir vismaz gadu un ilgāk. Jāteic, šai kategorijai iekļauties darba tirgū ir sarežģīti, jo ilgāk bez darba, jo grūtāk to atrast, un tam ir vairāki iemesli.

Šobrīd, lai motivētu tieši ilgstošos bezdarbniekus nezaudēt cerības un mērķtiecīgi mēģinātu atgriezties darba tirgū, Nodarbinātības valsts aģentūra kopš pagājušā gada ir uzsākusi pasākumu “Motivācijas programma darba meklēšanai un sociālā mentora pakalpojumi”, kas tiek īstenots Eiropas Sociālā fonda projekta “Atbalsts ilgstošajiem bezdarbniekiem” ietvaros.

Preiļi vieni no pirmajiem Latvijā, kas uzsāka motivācijas programmu ilgstošajiem bezdarbniekiem.

Preiļi, deviņi no rīta, esmu piebraukusi pie divstāvu, baltas ķieģeļu ēkas, otrajā stāvā ir telpas, kur “Mācību centrā plus” notiek ilgstošo bezdarbnieku motivācijas pasākums. Mani sagaida mācību centra pārstāve Renāte Beluse, kas izrāda telpas. Bezdarbniekiem, piedaloties motivācijas programmā, katru dienu ir bezmaksas pusdienas, ja nepieciešams tiek nodrošināts transports uz motivācijas programmas vietu un atpakaļ, tiem bezdarbniekiem, kas dzīvo triju kilometru attālumā no Preiļiem. Ir stipendija 150 eiro. Brīdi, kad esmu Preiļos, mācību centrā ir divas motivācijas programmas grupas. Tālāk ir zāle, kas izrotāta ar stilizētu Ziemassvētku eglīti, par svētku rotājumu parūpējušies paši motivācijas pasākuma dalībnieki. Dodos uz vienu no nodarbībām, kuru vada Klaudija Zarāne.

“Par cik viņi ir ilgtošie bezdarbnieki, tās ir arī psiholoģiskās problēmas, kas ir uzkrājušās, tāpēc es eju ar pozitīvo, jo pozitīvais var palīdzēt kaut kā dzīvi mainīt,” stāsta nodarbību vadītāja Klaudija Zarāne.

Klases telpa ir neliela, tāpat kā grupa, tajā ir 11 cilvēki, kas sēž solos, līdzīgi kā skolā, lielākoties pa divi, pie telpas sienām izvietoti krāsaini darbi, tos veidojuši motivācijas programmas dalībnieki.