Aizvadītā gada nogalē Valsts kontrole informēja par revīzijas secinājumiem saistībā ar pašvaldību veiktajiem skolēnu pārvadājumiem. Ziņojumā tika norādīts, ka skolēnu pārvadājumi nenotiek pārdomāti un finansiāli izdevīgi. Proti, pašvaldības konkurencē ar kaimiņu pašvaldībām par skolas bērniem un naudu. Tādēļ tiek veidoti nepārdomāti maršruti, kuru dēļ skolēni ir spiesti ceļā uz un no skolas pavadīt pat stundu. Tāpat pašvaldības nav pārdomājušas, ka pārvadājumus varētu aizstāt sabiedriskais transports. Ir aktualizēts arī jautājums, cik liels ir attālums, kuru bērni līdz skolai var mērot ar kājām. Revīzijas izlasē tika iekļautas 12 Latvijas pašvaldības, arī arī Preiļu novads.

Preiļu novada pašvaldības autobusi lielākoties piebrauc pie skolēniem pagalmā

Agrs rīts, pulkstenis rāda 6:50, ārā vēl tumšs. Pie Preiļu novada Pelēču pamatskolas piestāj skolēnu autobuss, kopā ar autobusa šoferi Valēriju Danivu dodos maršrutā, pa kuru uz skolu tiek vesti skolēni. Nelielajā autobusā 19 pasažieru vietas. Šoferim uz Pelēču skolu no rīta ir divi maršruti. Sanāk iebraukt arī blakus esošo pašvaldību teritorijās -Vārkavas un Riebiņu novadā. Kopumā uz skolu un atpakaļ dienā sanāk mērot pāri par 100 kilometriem. Maršruts ved pa maziem lauku ceļiem, lai gan tie ir iztīrīti, tomēr vietām sniegs tos aizputinājis. Jābrauc uzmanīgi, jo ceļu klāj ledus kārta. Šoferis gan norāda, ka šobrīd, kad uzsalis, par braukšanas apstākļiem nevar sūdzēties. Tagad ir iespēja izbraukt pa nelieliem lauku ceļiem, tā saīsinot maršrutu, kas, sākoties šķīdonim, nebūs iespējams.

Maršrutā pēc bērniem tiek braukts uz katra dzīvesvietu, lielākoties iebraucot katra mājas pagalmā. Kādā pieturpunktā bērni jau gaida, citos, piebraucot skolēnu autobusam, vien tad ģērbjas un nāk lēnām no mājas uz autobusu. Visiem bērnu vecākiem ir zināms Valērija numurs. Ja vecāki nav ziņojuši, ka bērnu nebūs, Valērijs gaida. Pirmajā maršrutā šoreiz deviņi skolēni. Pirmā stunda sākas 8:40, ir skolēni, kuriem līdz pirmajai mācību stundai skolā jāpavada vairāk nekā 40 minūtes.