Brīvo Eiropas Savienības valstu saimē vēl aizvien ir republika, kuras daļa nu jau 45 gadus ir okupācijas varā. Atgūt kontroli par savām zemēm nespēj Kipra. Tieši pirms 15 gadiem šajā dienā kiprieši piedalījās referendumā par valsts apvienošanos. Šī ideja izgāzās. Kā šodien izskatās sadalītā sala un cik lielas izredzes ir atrisināt šo situāciju?

2004. gads nesa Kiprai lielas pārmaiņas. Salu valsts, tāpat kā mēs, gatavojās iestāties Eiropas Savienībā. Taču pirms tam Apvienoto Nāciju Organizācijas paspārnē Kipra vēlējās atrisināt vairākus desmitus gadu ilgušo problēmu. Kopš 1974. gada, kad Turcija iebruka Kiprā un ieņēma tās ziemeļu daļu, valsts faktiski ir sadalīta divās daļās. Katrā no tām ir savas varas iestādes, sava valūta un atšķirīgs etniskais sastāvs.

ANO ģenerālsekretārs Kofi Annans ierosināja izveidot vienotu federatīvu valsti, kas kļūtu par Eiropas Savienības dalībnieci. Tieši šajā dienā pirms piecpadsmit gadiem savu viedokli referendumā aicināja izteikt kipriešus. Atbilde bija noraidoša. Annana plāns izgāzās un kopš tā laika visi pārējie mēģinājumi atrisināt problēmu arī cietuši neveiksmi. Vai vēl pastāv cerības atbrīvot pēdējo okupēto teritoriju Eiropas Savienībā? Un kā tā izskatās? Par to stāsts raidījumā Īstenības izteiksme.