Šis gads sabiedrisko mediju aizsāktajai tēmai par „sistēmas bērniem” bijis pārmaiņu pilns. Pēc tam, kad 2017. gadā tika izgaismoti dažādi pārkāpumi bērnunamos, joprojām norit tiesu darbi. Tomēr izmaiņas notiek, sabiedrība ir sadzirdējusi to, ka bērniem nav jāaug institūcijās, tādēļ ir arī lēmumi par arvien jaunu bērnunamu slēgšanu un bērnunamos dzīvojošo bērnu skaits gada laikā samazinājies par aptuveni 400 simtiem. Sava artava tam ir arī šogad izveidotajai kustībai „Plecs”, kur vecāki, kas nolēmuši savā ģimenē uzņemt bērnu no bērnunama var iegūt visu nepieciešamo informāciju un atbalstu. Arī Labklājības ministrija ieviesusi dažādos jaunus atbalsta instrumentus un palielinājusi finansiālo atbalstu ģimenēm, kas nolēmušas pie sevis uzņemt bērnu no bērnunamiem.

Kad vēlā decembra pēcpusdienā Latvijas Radio ierodos Kapseļu ielas bērnunamā, ārā ir jau satumsis. Ieejot piesnigušajā pagalmā pa rūpīgi no sniega notīrītu taciņu dodos uz galveno ieeju, kurai blakus ir ar ziemassvētku lampiņām izgaismota egle. Kapseļu ielas bērnunamā mani uzreiz sagaida tās vadītāja Ilze Dzene. Viņa smaidīga sniedz man roku un aicina tālāk. Ieejot bērnunamā viss ir gaišs, plaša uzgaidāmā telpa. Nupat bērnunama bērniem, darbiniekiem un tām ģimenēm, kas pie sevis uzņēmušas bērnus, noslēdzies Ziemassvētku pasākums. Dzene ar prieku saka – koncerts notika ārpus bērnunama telpām un tur uzstājās daudzi Latvijā zināmi mūziķi. No pasākuma Ilzes kabinetā sanesti pāri palikušie gardumi – piparkūkas, mandarīni, dažādi dzērieni, arī kāda dāvana, kuru nepaspēja vēl pasniegt šeit dzīvojošam bērnam.

Kapseļu ielas bērnunamā jeb pilnajā nosaukumā Valsts sociālās aprūpes centra "Rīga" filiālē "Rīga" dzīvo bērni, kuriem konstatētas garīgas vai fiziskas problēmas. Šobrīd šeit mitinās 40 bērnu, vēl pērn – vairāk nekā 50. Ilze Dzene par Kapseļu bērnunama vadītāju kļuva pēc tam, kad pēc konstatētiem pārkāpumiem no amata tika atstādināta iepriekšēja bērnunama vadītāja un Dzene no aprūpētājas kļuva var iestādes vadītāju.