Vācijas eksporta industriju apskauž visā pasaulē. Vācija tiek dēvēta par Eiropas ekonomikas motoru, “eksporta lielmeistaru” un “paraugu, no kura mācīties”. Un nereti arī tiek nosodīta, saucot to par “hegemonu” jeb valsti, kura egoistiski izmanto savas priekšrocības eirozonā, iedzenot parādos Eiropas dienvidus. Kas ir Vācijas veiksmes stāsta pamatā? Un varbūt tik liels eksports patiesībā ir bīstams? Raidījumā Īstenības izteiksme atbildes uz šiem jautājumiem meklē Toms Ancītis. Viņš viesojas vienā no Vācijas rūpnieciski attīstītākajām pavalstīm – Bādenes-Virtembergas federālajā zemē.

Elektronikas uzņēmuma “Bosch” rūpnīcā Feierbahā, Štutgartes pievārtē. Šeit gatavo dīzeļdzinēju braukšanas kontroles sistēmas un iepakošanas iekārtas. Kopā Feierbahas rūpnīcā nodarbināti ap 12 000 no visiem apmēram 130 000 “Bosch” Vācijas darbinieku. Ražošanas zālē, tērpti zilos kombinezonos, gan manāmi rosāmies vien nedaudzi strādnieki. Galvenie darba darītāji ražotnē ir automāti un roboti. Cilvēku uzdevums ir tos uzraudzīt. Vairāk tīra cilvēka darba ir “Bosch” pētniecības centrā, kur, sēžot pie datoriem, strādā inženieri. Produkts, uz kuru “Bosch” liek lielas nākotnes cerības, ir tā dēvētais “lietu internets”: vienotā tīklā saslēgtu ierīču vai sensoru tehnoloģijas.

Pēdējos gados “Bosch” sokas arvien labāk, tā ar lepnumu stāsta uzņēmuma pārstāvis Manuels Tomē. Pērn “Bosch” apgrozījums sasniedzis rekordaugstu līmeni. Vēl 2014. gadā uzņēmums, skaitot kopā gan Vācijā, gan citur pasaulē bāzēto rūpnīcu ieņēmumus, apgrozīja 48 miljardus eiro. Pagājušogad – jau 70 miljardus eiro. Tāpat jaunu rekordu sasniegusi “Bosch” mājvieta - visa Bādenes-Virtembergas pavalsts. Šīs federālās zemes uzņēmumi pērn kopā eksportējuši produkciju par gandrīz 200 miljardiem eiro. Tas ir vairāk nekā jebkurā citā Vācijas pavalstī, lai gan ar apmēram 10 miljoniem iedzīvotāju šī nebūt nav lielākā Vācijas zeme pēc iedzīvotāju skaita. 

Daudzviet pasaulē apbrīnotā Vācijas "eksporta industrija" lielā mērā ir nevis visas Vācijas, bet tieši Bādenes-Virtembergas un tās kaimiņpavalsts Bavārijas eksporta industrija. Šīs divas ir Vācijas rūpnieciski attīstītākās zemes. Līdzās tādiem pasaulslaveniem uzņēmumiem kā "Bosch", "Daimler", “Stihl” Bādenē-Virtembergā mīt arī tūkstošiem "slēpto eksporta čempionu" jeb mazu un vidēju ražošanas uzņēmumu. Nezināmi plašākai publikai, tomēr arī starptautiski līderi katrs savā šaurā specializācijā. Kāpēc tieši Bādenē-Virtembergā rūpniecība ir tik attīstīta? Šo jautājumu uzdod arī Vācijā.