Raidījuma skanēšanas laikā varat sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Gadalaiku maiņa, saules gaismas trūkums, mākslīgais apgaismojums un centieni saglabāt darba spējas laikā, kad tā vien gribas saritināties un gulēt. Kā visi šie nosacījumi ietekmē mūsu veselību, jautājam ekspertiem raidījumā Kā labāk dzīvot.

"Man gaisma ir būtiska un ar sauli mosties man arī patīk,"  vērtē fizioterapeite, hidroterapijas speciāliste Luīze Ventaskrasta-Strauta laika maiņu rudenī, kas saistīta ar pulksteņa pagriešanu.

Viņa norāda, ka tumšais rudens ir pārdomu laiks, arī veļu laiks latviešiem. Jā, arī mazliet skumjš laiks.

"Ja tu domā, ka vari tikai skriet un priecāties un iedzert kafiju rītā un vakarā, varbūt arī pa dienu pāris reizes, tad enerģētiski izsīksti," norāda Luīze Ventaskrasta-Strauta.

Viņa atzīst, ka spēku smeļas dabā, neslēpj arī, ka gaisma un tumsa viņu ietekmē, bet cenšas izdomāt, ko vakarā darīt un neskumst par to, ka nevar izmainīt lietu kārtību un pati radīt gaismu. Viņa arī iesaka iedegt sveces, iekurt kamīnu, ja ir tāda iespēja.

Arī psihologs Kaspars Bērziņš norāda, ka rudens latviešiem vienmēr ir bijis ražas novākšanas un pārdomu, apceres laiks. Viņš atzīst, ka pašam pat patīk šis depresīvais, melanholiskais rudens noskaņojums, kad var vairāk sevī ieskatīties, pārdomāt, izvērtēt dzīvi. Protams, tumsa cilvēku ietekmē.

Luīze Ventaskrasta-Strauta iesaka izvēlēties kādu mērķi - nedēļā jābūt vienai dienai, kuru noteikti gaidi, vai tā  ir kāda tikšanās, gājiens uz baznīcu, pastaiga ar suni vai laiks kopā ar bērniem. Tad ir kā piepildījuma sajūta, ka ir uz ko tiekties un arī laba pēcsajūta. 

Kaspars Bērziņš mudina veidot dienas struktūru kaut vai līdz Ziemassvētkiem, kas dod stabilitātes sajūtu.

Protams, svarīgas ir kustības, svarīgi ir izvilkt sevi ārā no mājas kaut vai uz stundu, bet Kaspars Bērziņš mudina pastaigu laikā censties nedomāt, censties atslēgt prātu no nomācošajām domām. Viņš norāda, ka tā ir meditatīvā staigāšana.