Būs grūti atrast cilvēkus, kas nebūtu gatavi dzīvot drošā un prognozējamā pasaulē. Tieši tāpat mēs neesam gatavi staigāt pa pārāk plānu ledu digitālajā vidē, bet vienlaikus negribam apaugt ar neskaitāmām 16 zīmju parolēm un citiem virtuālās dzīves drošības protokoliem. Pērna gada rudenī vairāk nekā puse kompānijas SKDS aptaujāto interneta lietotāju atzina, ka viņiem būtu ērti, ja visām interneta vietnēm, kur prasa paroles, varētu piekļūt ar vienu identitātes apliecinātāju. Vai tas ir droši? Par drošu, bet ērtu digitālo vidi saruna raidījumā Kā labāk dzīvot. Stāsta Latvijas Valsts radio un televīzijas centra valdes priekšsēdētājs Jānis Bokta un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Publisko pakalpojumu departamenta direktora vietnieks Gatis Ozols.

  • Valsts ir noteikusi minimālo drošības līmeni, kādiem jābūt identifikācijas līdzekļiem, lai saņemtu valsts un pašvaldību sniegtos pakalpojumus.
  • No 2019. gada valsts nodrošina bezmaksas līdzekli, ar ko var apliecināt savu identitāti elektroniskā vidē. Katram iedzīvotājam šāda iespēja pieejama, tā iekļauta ID kartē vai mobilajā parakstā, to var izmantot valsts un pašvaldību pakalpojumos.
  • Aktivizējot ID karti e-parakstu izsniedz automātiski.
  • Latvijā pieejami trīs elektroniskie bezmaksas rīki: saņemot ID karti, būs pieejami rīki savas identitātes apliecināšanai, tos bez maksas var lejuplādēt mobilajā tālrunī, darbojas arī portāls e-paraksts.lv
  • Kopumā izpratne valsts pārvaldē un privātajā sektorā par digitālo drošību aug, cilvēki saprot, ka par to jārūpējas.
  • Tajā pašā laikā digitālā vidē drošība ir sarežģīts jautājums. Visi soļi sākas ar identitāti un identitātes pārbaude ir pirmais solis, lai kaut ko izdarītu digitālā vidē.