Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


"Ja cilvēkam rodas miega traucējumi un tie ir akūti, apmēram mēnesi, tad nedaudz pārkārtojot guļasvietu un ieviešot režīmu, var atgūt labo miegu," raidījumā Kā labāk dzīvot atzīst ārste psihiatre Miega slimību centra speciāliste Natālija Bērziņa.

To apstiprina arī Niks Raivis Deičmanis, IKEA pārdevējs konsultants, viens no 10 IKEA darbiniekiem, kas piedalījās miega eksperimentā. Niks norāda, ka viņam svarīgi bijis ieviest miega režīmu, attiekties no miega zagļiem, kā arī izvēlēties pareizu segu un spilvenu.

"Viens no svarīgiem aspektiem ir vienā laikā iet gulēt un vienā celties. Pie tā smadzenes pierod un smadzenēm patīk struktūra un kārtība. Ar to var arī panākt, ka bez modināja palīdzības ceļas aptuveni vienā laikā. Bet ir viens papildus aspekts, arī brīvdienās būtu jāceļas līdzīgā laikā. Diemžēl tā nenotiek. Protams, ja darba dienā ceļas pulksten 6, var pagulet pāris stundiņās ilgāk, bet ne līdz 12 dienā," skaidro Natālija Bērziņa.

"Tā cilvēks it kā izguļas, bet nevar atgūt miega deficītu. Viņam subjektīvi liekas, ka guļ, bet pēc tam ir pirmdiena un atkal grūtības, atkal jūtas neizgulējies. Režīms ļoti svarīgs!" turpina Natālija Bērziņa.

Speciāliste iesaka, ka cilvēks ir miegains un iet gulēt, bet, noliekot galvu uz spilvena, pēkšņi miegs pazūd, ir jāskatās, ja cilvēks nevar aizmigt 20-30 minūšu laikā, ir jāceļas, jāiet prom no guļamistabas, jādara kaut kas ļoti monotons, lai atkal justos miegains un atgrieztos guļamistabā.

Tā ir jādara atpakal un atkal,  līdz smadzenes neiemācās gulta = miegs.

Grāmatu vislabāk lasīt citā telpā, kad nāk miegs, atgriezties gultā. Ja var aizmigt ar grāmatu gultā, var nekur neiet.

Vēl Natālija Bērziņa iesaka atteikties no datora un telefona lietošanas gultā.

"Zilais spektrs, līdzīgs saules gaismai, neļauj melotonīnam izstrādāties, mēs attālinām savu aizmigšanas procesu. Var ekrānam uzlikt tumšāku režīmu, bet tad ieslēdzas informācjas plūsma, mēs stimulējam smadzenes, vakarā tas nav vajadzīgs, vakarā jādomā par relaksēšanos, cik laba bija diena, cik laba būs nākamā dienā un jāgatavo sevi miegam," atzīst Natālija Bērziņa.

Rīgas Stradiņa universitātes docents un Stomatoloģijas institūta Miega laboratorijas vadītājs Juris Svaža, kurš pētījis miega apnoju.