Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Vienīgā drošā izkustēšanās ārpus mājas Covid-19 pandēmijas laikā ir došanās dabā. Tomēr arī "pie dabas krūts" ir jāmāk uzvesties. Pasaules dabas fonda Latvijā vadītājs Jānis Rozītis raidījumā Kā labāk dzīvot atzīst, ka šobrīd Latvijā dabas takās, pat mazāk zināmās, var sastapt lielu cilvēku skaitu. Šobrīd dabā dodas pat tie, kas ikdienā to nav darījuši. Tāpēc Pasaules dabas fonds ir izstrādājis ētikas kodeksu, ko aicina ievērot, ejot dabā.

Dabas aizsardzības pārvaldes dabas tūrisma un izglītības speciālists Andris Soms piekrīt, ka arvien aktuāls ir atkritumu jautājums, dodoties dabā. Arvien dabā cilvēki atstāj dažādus iepakojumus, daudziem nav vēl paraduma – ko paņēmi līdzi, aiznes. Andris Soms norāda, ka cilvēki jāradina pie tā, ka atkritumu urnas nebūs vairs atpūtas vietās, visu, ko esi paņēmis līdzi, arī jāaiznes.

Ultramaratonists un vides aktīvists Tālis Banga arī piekrīt, ka nevar veidot dabu par atkritumu izgāztuvi un aiznest to, kas paņemts līdzi. Viņš arī mudina paskatīties apkārt un savākt to, kas tomēr ir nomests, kādas pudeles, bundžas.

Nedēļas nogalē kopā ar citiem entuziastiem skrējis Pierīgas mežos un savākuši gandrīz 10000 atkritumu vienību. Pārsvarā PET pudeles, bundžas, stikls, citi iepakojuma veidi

“Neesmu noguris iet un vākt atkritumus un padarīt mūsu zemi tīrāku, bet ir jādomā tālāk, jārunā ar ražotājiem, lai viņi mainītu savus ražošanas principus, nevis skatītos, kas viņiem ir izdevīgāks, bet no vides skatupunkta.”

Tālis Banga atklāj, ka šobrīd rīko kampaņu “Bezjēdzīgais iepakojums”, norādot, cik daudz nevajadzīga iepakojuma ir, piemēram, pieciem cepumiem.

Jānis Rozītis mudina dabā ņemt līdzi vairākas reizes lietojamos traukus un jau mājās vai vizmas mašīnā izsaiņot ēdienu un uzkodas no ražotāja dotā iepakojuma.

Latvijas skautu un gaidu organizācijas vadītāja Agnija Jansone stāsta par nometņošanu dabā, kā pusaudži un jaunieši iesaistās plānošanā pirms doties dabā, lai pēc iespējas mazāk ņemtu līdzi un radītu līdz ar to arī mazāk atkritumu.