Raidījuma skanēšanas laikā varat sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Dullais! Kur tu nesies? Bremzē! Skaties, re kur kājāmgājējs! Šādus un līdzīgus izsaucienus ir dzirdējis gandrīz katrs autobraucējs vai autobraucēja no pasažieriem, kas parasti sēž blakus un ir ar šoferi saistīti ar radniecības saitēm. Kā šoferus ietekmē šāda uzvedība un kādi ir četri izplatītākie līdzbraucēju tipi, skaidrojam raidījumā Kā labāk dzīvot. Stāsta SEB līzinga vadītāja Jeļena Gavrilova, Drošas braukšanas skolas instruktore Inga Purviņa un satiksmes psiholoģe Inese Muzikante.

Auto vadīšana nav atšķirīga no tā, kā uzvedamies ikdiena. Jo vairāk izdara dažādus nelielus pārkāpumus darbā, jo vairāk arī cilvēkam ir pārkāpumu uz ceļa, skaidro Inese Muzikante.

 Jeļena Gavrilova atklāj četrus līdzbraucēju tipus un arī min, ka ideāla blakussēdētāja nav

Rūpīgais blakussēdētājs – viņš brauciena laikā pieskata jaunākos, lai netraucē šoferim, gādā, lai vienmēr būtu paēdis, nejustu slāpes; 

Zinošais blakussēdētājs – seko līdzi brauciena gaitai, labprāt sniedz savus komentārus, kur un kā jābrauc. Dažreiz var palīdzēt atrast pareizo ceļu. Norādīs uz pārkāpumiem vai neatbilstošu braukšanas stilu.

Klusais blakussēdētājs – parasti tie, kas paši nav vadītāji. Parasti vēro ainavu. Netraucē un arī nepalīdz.

Pļāpīgais blakussēdētājs – cenšas nepārtraukti uzturēt sarunu ar vadītāju, arī pamācīt, neatkarīgi no tā, vai šoferis to vēlas vai ne.

Par to, kas vadītājam nepatīk blakussēdētāja uzvedībā vajadzētu izrunāt pirms vai pēc brauciena, tikai ne brauciena laikā. 

Vecāku klātbūtnē jaunieši, kas tikko nolikuši tiesības, brauc drošāk. Vecāku interese par to, kā bērni uzvedas uz ceļa, atstāj pozitīvu efektu uz viņu turpmāko braukšanas praksi.