Raidījuma skanēšanas laikā variet sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Latvijā  šobrīd valda pamatīgs saules paneļu uzstādīšanas bums. Lai tos uzstādītu, vieni izmanto speciālistu pakalpojumus, bet ir tādi, kas visu dara pašu spēkiem. Par paneļu izvēli, uzstādīšanu un pieslēgšanos elektropārvades tīklam saruna raidījumā Kā labāk dzīvot. Plašāk skaidro „Baltik Elektro” vadītājs Edgars Bergholcs, enerģētikas eksperts, SIA „Evecon” valdes loceklis Gatis Lazda un AS „Sadales tīkls” korporatīvo klientu attiecību vadītājs Jurģis Vinniņš.

 Jurģis Vinniņš skaidro kārtību, kā saprast, vai izvēlēties saules paneļus.

  • Vispirms jāskatās, cik liels ir elektroenerģijas patēriņš mēneša, gada griezumā, arī pa stundām. Sadales tīkla portālā var redzēt datus, ja viedais skaitītājs patērētājam ir jau 24 mēnešus.
  • Ja ir ap 5000 kilovatstundām gada patēriņš, var sākt domāt par saules paneļiem 4-5 kilovatu apjomā. 
  • Tad jāizvēlas kompānija un kopīgi ar speciālistiem saprast par jaudu, paneļu skaitu, invertoru, fāžu skaitu. Viņš iesaka arī parēķināt iespējamo nākotnes patēriņu. 
  • Tāpat jāizvērtē, vai paneļus uzstādīt uz jumta vai zemes.
  • Kad šīs izvēles veiktas, "Sadales tīkla" portālā var pieteikt pakalpojumu elektroniski.

Klausītāja piebilde - arī par šo "Sadales tīkla" pakalpojumu ir jāmaksā. 

Edgars Bergholcs skaidro, ka saules paneļus uz jumta uzstādīt ir salīdzinoši vienkārši, jo ir atviegloti būvnoteikumi. Būvniecības informācijas sistēmā ir jānorāda informācija, ka grasies uzstādīt saules paneļus uz jumta privātmājā un tas neskar trešās personas.

Ja vēlas saules paneļus uzstādīt uz zemes, ir jāņem būvatļauja, jāizstrādā projekts.

Ja nav bail nokrist no jumta, var arī pats uzstādīt. 

Pats nevar pieslēgt elektrību, ja arī tas ir izdarīts, vajadzīgs sertificēts elektriķis, kas izsniedz sertifikātu mikroģenerācijas pieslēgumam.

Saules paneļi, kurus var iegādāties, ir ļoti dažādi kvalitātes ziņā. Latvijā ieved arī lietotus.

Gatis Lazda norāda, ka galvenais rādītājs saules paneļiem ir efektivitāte. Lietotie  paneļi aizņem daudz platības uz jumta, enerģiju ražo mazāk, arī invertori ir sarežģīti.

Iegādājoties jaunus saules paneļus, iesaka izvēlēties reālākās jaudas, neņemt lieku. Jāņem vērā, ka nav jēga likt vairāk nekā spēj patērēt, jo nepatērēto arī var zaudēt. 

Edgars Bergholcs arī mudina pievērst uzmanību, kādā krāsā ir saules paneļa rāmis. Ja rāmis ir sudraba krāsā, tas ir paredzēts Ķīnas tirgum. Atbilstības nav paredzētas Eiropas Savienības tirgum un var gadīties maksāt dubultā. Par paneļu sertifikāciju noteikti ir jāpainteresējas.

Tā kā šobrīd pieprasījums pēc saules paneļiem ir liels, parādījušies arī krāpnieki, tāpēc pirms slēgt līgumu ar uzstādītājiem vērts papētīt, kad kompānija dibināta, vai spēs nodrošināt servisu un garantiju. 

Edgars Bergholcs norāda, ka tirgus nesakārtots. 

"Bardaks liels. Esam vērsušies ministrijās par šo jautājumu, ka būtu prātīgi tirgu mazliet sakārtot, jo tas ir salīdzinoši kā bija ar led apgaismojumu pirms vairākiem gadiem, ka veca iekšā visu pēc kārtas, visiem bija forši, un tad vienā brīdī bērniem sāka parādīties redzes traucējumi. Ar šo ir tāpat. Valdībai vajadzētu sakārtot kritērijus, kā drīkst tirgot, vai nomaksājis nodokļus."