Raidījumā Ķepa uz sirds interesējamies, kas apdraud mūsu suni un kaķi vasarā. Kā savam mīlulim sniegt pirmo palīdzību un kam jābūt saimnieka mājas aptieciņā, skaidro veterinārārste Daiga Bokvalde.

Madoniete Linda zooveikalā interesējusies, vai nav kāds īpašs našķis, ko pagrauzt viņas piecus mēnešus jaunajam vācu aitu kucēnam laikā, kad suņukam mainās zobi.

„Viņam kā zobi niez, nopirkām buļļu kuņģu strēmelītes. Uz instrukcijas rakstīts, ka jāstāv klāt, un mēs arī viņu vaktējām. Skatāmies, ka viena puse paliek mīksta, bet viņš nokost nevar. Otra puse, ko neliek mutē, tā ir cieta. Viņš mīksto pusi norij, un cietā arī rijās klāt. Un viņš gandrīz kaklu pārplēsa ar to cieto, jo viņa jau tik ātri nepaliek mīksta,” stāsta sieviete.

Šoreiz saimnieki paši izvilkuši iedoto, našķi, kas jau bija iesprūdis sunim rīklē. Lielie suņi nereti cenšoties šo našķi norīt visu uzreiz, taču tas ir gana ciets.

„Visiem suņu saimniekiem es iesaku sēdēt blakus un skatīties, ja kaut ko tādu dod. Ne par velti instrukcija ir rakstīta, ka jāsēž blakus , kad dod. Jo visādi var iznākt. Ir dzirdēts, ka dzīvniekiem sabojā rīkli ar to,” atzīst Linda.

Tomēr Lindas mīluļa piedzīvojumi ar to nebeidzas, jo tieši tāpat kā daudzi suņi, viņš uz kārā zoba licis apavus.

„Tie saucamie “krokši”, kas ir tik ļoti populāri. Ir tā aizmugures lentīte, ne lentīte, bet siksniņa , kas ir “krokšiem”. Viņš pa nakti bija nozadzis “kroksi” un to siksniņu apēdis,” turpina Linda.

Vetārsts ieteicis sekot suņa vēdera izejai, kā arī novērot, vai dzīvnieks nekļūst apātisks un ļengans. Par laimi pēc dažām stundām apēsto siksniņu apavu grauzējs atvēmis.

Antas ģimene nesen pārvākusies uz dzīvi Pierīgas privātmājā ar norobežotu pagalmu. Tomēr arī slēgtajā teritorijā Antas gandrīz gadu vecais Bernes ganu suns pamanījies atrast nezināmas izcelsmes kaulu. Pirmā dīvainā pazīme, ka kaut kas nav labi – allaž ēdelīgais suns vakariņas atstājis neskartas. Meklēt tumsā pa pagalmu, vai suns dienas laikā ir nokārtojies, neienācis prātā. Diennakts klīnikā vēders sunim iztaustīts, taču rentgens nav veikts un neēšana novelta uz ērču izraisītu infekciju. Tikai nākamajā dienā, kad mīlulis pat necēlies kājās, devušies uz citu klīniku, kur veikts rentgens, bet pēc tam operācija.

„Rentgenā apstiprinājās, ka ir nenormāls sastrēgums un sastrēguma priekšgalā ir ass 5 cm kauls jeb kaula šķemba. Apstiprinājās, ka kauls ir izgājis cauri zarnu sieniņām un palicis starp zarnām,” stāsta Anta.

Par laimi zarnas nebija daudz skartas un atkopšanās pēc operācijas bijusi ātra. Tomēr īsti skaidrības, kur suns atradis nezināmo kaulu, nav joprojām. Tāpēc Anta visiem saimniekiem silti iesaka suni mācīt neaiztikt neko atrastu, un gan mājās, gan pastaigā ne mirkli nenolaist no viņa acis.

„Tas ir kā mazam bērnam, kurš visu bāž mutē, tāpat ir ar suni – viņš taču arī visu bāž mutē un mēģina pagaršot,” atzīst Anta.

Rīdzinieces Lindas takšu puika Oto kucēna gados bija iecienījis uz zoba likt jebkurus ādas izstrādājumus – gan zābakus, gan siksnas, gan maciņus. Taču kādā Ziemassvētku vakarā Oto bija pārspējis pats sevi, jo saimniecei mīluļa puncis licies ļoti aizdomīgs. Turklāt pazudusi bija Oto 2 metrus garā pavada.

„Es sataustīju kunkuli. Ciets kunkulis bija. Tieši zem ribām, pat no ārpuses varēja redzēt. Čamdīju no sākuma, nesapratu, kas tas tāds ir. Pirmais bija neticība. Nevar taču būt. Kā viņš var apēst. Pavada ir divi metri gara, kā viņš var viņu apēst vispār,” atminas Linda.

Sazinoties telefoniski ar veterināro klīniku, ārsts ieteicis izraisīt sunim vemšanu, tomēr tas nav izdevies. Nākamā dienā klīnikā veiktajā rentgena attēlā varēja redzēt tikai pavadas savienojošo metāla kniedi. Vēl viens mēģinājums svešķermeni dabūt ārā dabiskā ceļā, cietis neveiksmi, tādēļ trešajā dienā Oto likts uz operāciju galda. Ja operācija netiktu laicīgi veikta, iznākums būtu bēdīgs.

„Visticamāk, viņš būtu nomiris, jo zarna jau bija iekaisusi. Viņš gan visu šo laiku jutās ļoti labi. Viņš ēda. Caurlaidība bija. Visu laiku kakāja, tikai tā kaka bija mīksta. Aktīvs un priecīgs .Ja es nebūtu sataustījusi, ka viņam tajā vēderā kaut kas ir, nebūtu pat nojautusi, ka viņam vēderā ir 2m gara pavada,” atzīst Linda.

 

Raidījumu atbalsta: