Raidījumā Ķepa uz sirds interesējamies, vai ir iespējams sadzīvot ar alerģiju, ko saimniekiem raisa mājas mīluļi - suņi vai kaķi un vai to var izārstēt. Antialerģiskas kaķu un suņu šķirnes – mīts vai patiesība? Vai ar alerģiju var un vajag sadzīvot, ja ģimenē jau ir mājdzīvnieks, vaicājam klīniskajam imunologam ārstam Laurim Līcītim.

Sadzīvot ar mīluļa radītu alerģiju. Pieredzes stāsti

Zinātnieks Ivars Kalviņš ir uzaudzis kopā ar vācu aitu šķirnes suni. Kopā būšanas laiks bijis ilgs – 20 gadi, un nevienu brīdi alerģiskas reakcijas no mīluļa Kalviņa kungam nav bijušas. Par to, ka alerģija no mājdzīvniekiem tomēr ir, uzzinājis, kad saticis savu kundzi Ingrīdu.

"Kad mēs apprecējāmies ar Ingrīdu, viņas vājība un sirdslieta ir kaķi. Tad mums mājās parādījās kaķi. Konstatēju, ka mājās man ir hroniskas iesnas. Ja mēs izbraucam kaut kur ceļojumos, viesnīcās, tās iesnas reducējas uz nulli," atklāj Ivars Kalviņš.

Lielāko dienas daļu Kalviņa kungs pavada darbā, guļamistabā kaķi netiek laisti, bet, runājot par pārējo diennakts laiku,  kaķu saimnieks uzskata, ka ar alerģiju sadzīvot var.

"Tāpēc jau nedzīsi kaķīti no mājas ārā. Tur neko citu nevar darīt. Var jau, protams, ārstēties, bet cik ilgi jūs varat imūnpresantus jeb anhistamīna preparātus lietot, tas jau arī nav nekas labs," komentē Ivars Kalviņš.

Neticami, bet fakts – arī kaķu eksperte Aija Nuķe atzīst, ka viņai ir alerģija no kaķiem. Pašai mājās ir viens īsspalvains kaķis un divas britu kaķenītes.

"Šī alerģija arī parādījās izteiktā veidā, kad manās mājās ienāca spalvainie kaķi. Bet ar to var lieliski sadzīvot ar medikamentiem. Ir zinātne gājusi diezgan tālu uz priekšu. Un šobrīd ir iespēja šo alerģiju uz kaķi izārstēt arī pilnībā," norāda Aija Nuķe.

Divu levretes suņu un divu orientāļu kaķu saimniece Kristīne Vasule to, ka ir alerģiska pret kaķiem atklājusi, viesojoties mājās, kur ir pūkaini kaķi.

"Sāka grauzt acis. Sāku šķaudīt, parādās izsitumi uz rokām. Viesojoties citās mājās, kur ir dzīvnieki, kam nav pavilnas, sapratu, ka man ir alerģija pret dzīvnieku pavilnu," atzīst Kristīne Vasule.

Kristīne nav nodevusi dažādu alergēnu testa analīzes, tādēļ alerģija pret mājdzīvniekiem viņai nav medicīniski apstiprināta. Mājas mīluļi ir izvēlēti tādu šķirņu, kurus Kristīne var glaudīt un bužināt bez problēmām.

Biedrības “Dzīvnieku draugs” valdes priekšsēdētāja Solvita Vība ilgus gadus bijusi arī dzīvnieku patversmes direktore. Kad sākusi darbu patversmē, konstatējusi, ka pasliktinās veselība un devusies pie alergologa. Testa rezultāts savā ziņā pārsteidzis, jo iepriekš alerģiskas reakcijas no kaķiem nebija.

"Acīmredzot tā vide deva situāciju, ka reakcija bija ļoti, ļoti stipra. Protams, ja es gribu turpināt darbu, man bija jāizvēlas, kā ar to tikt galā. Protams, kontaktu novēršana nebija iespējama, jo, patversmē strādājot ar dzīvniekiem, tas nebija iespējams, medikamentu ceļu es arī tā kā neizvēlējos. Un es izvēlējos imūnterapiju ar alergēnu vakcīnām," atklāj Solvita Viba.

Toreiz, pirms 10 gadiem, ārstēšanās process ildzis vairāk kā gadu, taču vēlamais rezultāts sasniegts – darbu ar dzīvniekiem Solvita var turpināt bez bažām par savu veselību.

"Bija jāpatērē tomēr laiks, pacietība un arī mazliet finanses, bet nu es visādā ziņā teiktu, ka tas atmaksājās," vērtē Solvita Viba.

Kinoloģe Ļena Valdmane  un kaķu eksperte Aija Nuķe uzsver, ka nav tādu ne suņu, ne kaķu šķirņu, no kurām 100% gadījumu cilvēkam nebūs alerģijas. Tas ir mīts vai mārketinga triks. Jā, ir šķirnes, no kurām alerģiskās reakcijas iespējamas retāk. Piemēram - īsspalvainie kaķi. 

"Bez vilnas, kailie kaķi izdala tos pašus proteīnus, ko spalvainie kaķi, bet nav šis efekts, ka spalva paliek kaut kur uz virsmām mājās  - dīvāniem, mēbelēm, gultām, līdz ar šo viss sekrēts paliek uz kaķa ādas. Ja vēl kaķīti regulāri mazgā un kopj, viņš mazāk izplata alergēnu," komentē Aija Nuķe.

Suņu mīļiem kinoloģe Ļena Valdmane iesaka lūkoties tādu šķirņu virzienā, kam nav pavilnas. 

Raidījumu atbalsta:


Raidījumu atbalsta: