Pēc ekonomiskās krīzes 2010. gadā kā risinājums bezdarba mazināšanai un nodarbinātības veicināšanai, tika ieviests mikrouzņēmuma nodoklis. Sākotnēji tā likme bija 9%, tad tā palielināta līdz 12%, 15%, vēlāk jau 25%. Līdz ar likmes palielināšanu, mikrouzņēmuma nodokļa maksātāju skaits pakāpeniski samazinājies.

Pēc Valsts Ieņēmumu dienesta datiem, visvairāk mikrouzņēmuma nodokļa maksātāji Latvijā bija 2016. gadā – vairāk nekā 56 000, bet pērn šo nodokļu režīmu izvēlējās vien 10 832 pašnodarbināto.

Pirms trīs gadiem Aizkraukles novada Vietalvas pagastā Ilze Ziediņa sāka audzēt lavandas. No lavandām viņa gatavo eļļu, tāpat tās pievieno dzērienam. "Ir doma, ka varētu taisīt spilvenus, bet nevar pārāk daudz tos lavandu ziedus likt, lai nesareibinātu, jo citiem var galva sāpēt," stāsta Ilze, kam lavandu audzēšana vismaz pagaidām nenes ienākumus visu gadu, tapēc ir arī cits pamatdarbs. Lavandu biznesam Ilze nodibinājusi uzņēmumu, bet sākusi kā mikrouzņēmuma nodokļa maksātājs, laikā, kad tā likme bija 15%. Tomēr kā būtisku mīnusi uzņēmēja atzīmē to, ka līdz šim maksājot mikrouzņēmuma nodokli vienlaikus nevarējusi būt darba ņēmējs nekur citur. "Ja fiziska persona saimnieciskās darbības veicēja ir ieguvusi tiesības maksāt mikro uzņēmuma nodokli, tad tu kļūsti par mikrouzņēmuma īpašnieku un līdz ar to tev ir darba grāmatiņa šeit,

bet tu nevari "grāmatiņu" ielikt citā uzņēmumā. Un šis bija viens no iemesliem, kāpēc mēs vēlējāmies no tā atteikties, jo es atradu ļoti labu darbu, lai es varu šo mazo uzņēmumu barot."

No šī gada gan šī norma gan ir labota un pašnodarbinātie, kas apvieno savu mazo biznesu ar algotu darbu, var iesniegt darba vietā algas nodokļa grāmatiņu, nezaudējot atvieglojumus par apgādībā esošām personām un neapliekamo minimumu. Ar 1.janvāri arī pati mikrouzņēmuma nodokļa likme ir noteikta vienota 25% apmērā visiem, neatkarīgi no uzņēmuma gada apgrozījuma.

Raidījumā plašāk par to, kādiem uzņēmējiem šobrīd ir izdevīgi izvēlēties mikrouzņēmuma nodokļa maksāšanas režīmu un kādus pozitīvos vai negatīvos aspektus šāda nodokļu režīma izvēlei min Zemgales uzņēmēji, kur vien 863 pašnodarbinātie šobrīd izvēlējušies maksāt mikrouzņēmuma nodokli.