Raidījuma skanēšanas laikā varat sazināties, zvanot uz tālruņa numuriem 67222888, 67225599, kā arī aicinām sūtīt Whatsapp ziņas uz numuru 25660440.


Pašvaldību preses izdevumi ir nepieciešami, tie informē par novada aktualitātēm; pašvaldību preses izdevumu attīstība apdraud neatkarīgus medijus Latvijas novados, un neatkarīgi mediji tiek apzināti vājināti, abi viedokļi izskanēja raidījuma Krustpunktā diskusijā par reģionālo presi.

Rubrika Oranžā kaste. Katra mēneša pēdējā pirmdienā raidījumā runājam par mediju darba neredzamo pusi. Projekta galvenā ideja: lai lasītāji, klausītāji, skatītāji labāk saprastu žurnālistiku. Šoreiz diskusija par reģionālajiem medijiem. Kā cilvēkiem pašvaldībās iegūt brīvu un neatkarīgu informāciju par to, kas notiek viņu reģionā? Jautājums ir pretrunīgs, tas raisījis arī politiķu uzmanību. Reģionālo mediju un pašvaldību izdevumu attiecības jau divas reizes apspriestas Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijā. Studijā būs žurnāliste un bijusī Jelgavas laikraksta „Zemgales Ziņas“galvenā redaktore Evita Puriņa, Gulbenes novada domes sabiedrisko attiecību speciāliste un izdevuma „Gulbenes novada ziņas” redaktore Jana Igaviņa un Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Pašvaldību departamenta direktora vietnieks Aivars Mičuls.

Jana Igaviņa un Aivars Mičuls aizstāvēja viedokli, ka pašvaldību izdevumi arī var nodrošināt kvalitatīvu informāciju novada iedzīvotājiem. Mičuls atzīst, ka arī viņš par savas pašvaldības – Jūrmalas – aktualitātēm uzzina no pašvaldības izdevuma.

Savukārt pašvaldības izdevuma vadītāja Jana Igaviņa retoriski jautā, cik neatkarīgi ir neatkarīgie mediji. Arī viņa uzskata, ka pašvaldību medijiem ir jābūt, jo tie ir vistuvāk iedzīvotājiem.

Evita Puriņa un projekta "Oranžā kaste"autore un iniciatore - Rīgas Stradiņa Universitātes asociētā profesore Anda Rožukalne aizstāvēja viedokli, ka ir nepieciešami spēcīgi un neatkarīgi reģionālie mediji. Bet tiem ir grūti pastāvēt, konkurējot ar pašvaldību dibinātiem izdevumiem, kas lielākoties ir bez maksas.

Jautāts, vai varētu ierakstīt normatīvos aktos nosacījumu, ka pašvaldībām nepieder mediji, Mičuls atzīst, ka nav sajūsmā par šādu ieteikumu, jo pēc teritoriālās reformas nereti nākas dzirdēt, ka pašvaldība attālinājusies no iedzīvotājiem. Viņš atzinīgi vērtē faktu, ka laikrakstos publicē domes lēmumus, tas padara iedzīvotājiem politiķu rīcību skaidrāku. Ministrija nav saņēmusi iesniegumus no cilvēkiem par pašvaldību izdevumiem. Sūdzas tikai, ka nevar dabūt izdevumu. Par pašvaldību izdevumiem sūdzas paši mediji.