Latvijas Nacionālā baleta sezonas pirmais jauniestudējums - „Trīs musketieri” pirmizrādi piedzīvos 26.oktobrī. Tas ir čehu komponista Jana Kučeras un horeogrāfa no Kanādas Pola Čalmera kopdarbs. Horeogrāfs atklāj, ka vēlējies radīt baletu, kurā spilgtas lomas tieši dejotājiem vīriešiem. D’Artanjana lomas atveidotājs, jaunais baletdejotājs Kārlis Cīrulis ir aizrautības pilns dejot tieši šo lomu. Jauniestudējuma muzikālais vadītājs un diriģents būs Andris Veismanis, savukārt kostīmus veido Anna Konteka.

Čehu komponista Jana Kučeras mūzika baleta izrādei „Trīs musketieri” ir komponista pirmais darbs klasiskā baleta žanrā. Viņš vēlējies radīt mūziku, kas būtu piemērota stāstam par musketieriem un spētu aizraut skatītāju.

Patiesi aizrāvies ar savu lomu ir jaunais baletdejotājs Kārlis Cīrulis, kam uzticēta D’Artanjana loma.

“Kad es uzzināju, ka būs trīs muskatieri, man bija doma, ka gribu D’Artanjana,” atklāj Kārlis Cīrulis. Dejotājs arī atzinīgi vērtē sadarbību ar horeogrāfu Polu Čalmeru.

“Man ļoti patīk gan viņš, gan viņa asistente, piestrādā pie detaļām, lēni iet cauri materiālam, lai nosēžas,” bilst dejotājs un arī skaidro, ka izrāde dejotājiem būs tehniski sarežģīta, daudz akrobātisko elementu, jābūt lielai izturībai un fiziskai sagatavotībai, bet visa pamatā dejas klasika.

Pols Čalmers karjeru sācis kā dejotājs Kanādas Nacionālajā baletā, turpinājis kā solists Štutgartes un Montekarlo baletā. Bijis baletmeistars Drēzdenes un Leipcigas baletā, veidojis horeogrāfijas Veronas arēnas baletam, Romas operas baletam un citiem teātriem. 2017.gadā radījis horeogrāfiju baletam „Trīs musketieri” un atklāj, ka viņu galvenokārt interesējis tas, ka „Trīs musketieros” ir daudz vīriešu lomu.

“Ir baleti, kuros izteikti daudz sieviešu lomu: fejas, gulbji, silfīdas. Es vēlējos veidot baletu, kas atklātu tieši vīriešu talantu. Un ir trīs burvīgas musketieru lomas, ir D’Artanjans, Rišeljē un karalis. Tai pašā laikā ir arī trīs burvīgas sieviešu lomas: femme fatale (liktenīgā sieviete) kāda noteikti ir Milēdija, subrete, kāda ir Konstance un grand dāma – karaliene Anna. Interese par šo literāro darbu man radās, jo es vēlējos likt dejot vīriešiem,” skaidro Pols Čalmers.

Horeogrāfs skaidro, ka šoreiz priekšroku devis stilistiskākai ķermeņa valodai nevis pantomīmai.

“Es ļoti cienu tādu meistaru darbus kā Džonu Krenku, Kenetu Makmilanu, kuri 20.gadsimtā attīstīja to baleta valodu, kuru bija izveidojis Petipā ar klasisko pantomīmu.

Es esmu devis priekšroku ķermeņa stilistikai nevis pantomīmai. Šī deja būs dabiskāka, protams, ir klasiskie elementi, sievietēm būs puantes un vīriešiem būs sava klasiskā stilistika, taču kopumā iestudējums būs dabiskāks,” atzīst Pols Čalmers.

Scenogrāfiju šim baletam veido pats horeogrāfs Pols Čalmers, tā būs balstīta vēsturiskajā patiesībā, stilistiski precīza un atspoguļos laiku no 1612. - 1620. gadam.

Savukārt kostīmu māksliniece ir Somijas Nacionālās operas un baleta māksliniece Anna Konteka. Radījusi scenogrāfiju un kostīmus vairāk nekā 150 operām, baletiem un teātra iestudējumiem.

“Mēs visi esam lasījuši gan grāmatas, gan redzējuši filmas, bet mums svarīgi ir tieši tas, ko mēs darām. Skatuve ir iekārtota vēsturiskā stilā, tajā nav pārāk daudz krāsu, tomēr tā izskatās ļoti eleganti. Tās krāsas, kas fonā ir, man bija svarīgas, lai rādītu katra tēla personību un katras ainas sajūtu,” par darbu kopā ar Čolmeru stāsta Anna Konteka.

“Man ir jautāts, kāpēc es izvēlos vēsturiskus kostīmus, kāpēc neveidoju kaut ko stilizētu vai modernu. Es vienmēr atbildu, man šķiet, ka cilvēkiem patīk iet uz kostīmfilmām, patīk apmeklēt vēsturisko baletu. Tas manu darbu padara nedaudz grūtāku, jo mēs visi zinām, ka barokam ir smagas drēbes no smagiem audumiem. Mūsdienās ir ļoti skaistas trauslas balerīnas, tāpēc man ir jāstrādā ar audumiem, kas izskatās vēsturiski, taču ir viegli nēsājami. Es veidoju visu tēlu kopumā un katrs kostīms izskatās kā tād

Pēc Morāvijas-Silēzijas Nacionālā teātra pasūtījuma tapušais iestudējums tagad arī Latvijas Nacionālā baleta interpretācijā ļaus baudīt Aleksandra Dimā varoņu bezbailību, un parādīt, ka augstsirdība, asprātība, mīlestība un draudzība ir visspēcīgākie ieroči cīņā ar meliem, nodevību un varaskāri. Baleta „Trīs musketieri” pirmizrāde notiks piektdien 26.oktobrī, tuvākās izrādes 27. oktobrī, 9.un 23.novembrī.