No 2. līdz 6. jūnijam Rīgā notiks ikgadējais starptautiskais laikmetīgās dejas festivāls “Laiks dejot”. Festivāla ietvaros norisināsies Latvijas laikmetīgās dejas izrāžu platforma, kas ir pirmā šāda veida skate Latvijas laikmetīgās dejas vēsturē. Latvijas simtgades laikā festivālā šogad viesosies arī trīs citu valstu simtgadnieču – Lietuvas, Igaunijas un Somijas – laikmetīgās dejas izrādes. Kultūras Rondo studijā par laikmetīgās dejas ainu – izrāžu daudzveidību un horeogrāfu rokrakstiem pārrunājam ar dejas kritiķi Intu Balodi un horeogrāfi Agnesi Bordjukovu.

“Laikmetīgā deja arvien vairāk atspoguļo mūsdienu cilvēciskās vērtības. Kļūst vairāk uz demokrātijas horizontālajām sociālās iekļaušanas funkcijām orientēta,” vērtē Inta Balode.

Agnese Bordjukova par savu sauc domājošu ķermeņa deju, kas varbūt sav izteikti dejiska. Savā prāksē viņa kustībām meklē jēgu un nozīmi, to, kas ir iekšējā ķermeņa deja.

Šogad aprit 20 gadi, kopš festivāls “Laiks dejot” 1998. gadā aizsākās kā Latvijas horeogrāfu laikmetīgās dejas izrāžu vakari. Gadu gaitā tas attīstījies par starptautisku festivālu un centrālo Latvijas laikmetīgās dejas notikumu, un šogad “Laiks dejot” īpašs uzsvars tiek likts uz vietējo horeogrāfu darbiem. Latvijas laikmetīgās dejas izrāžu platforma ļaus iepazīt šeit tapušo laikmetīgās dejas izrāžu daudzveidību. Skates ietvaros būs skatāms gan tāds lielformāta darbs ar četrpadsmit dejotājiem kā horeogrāfes Olgas Žitluhinas veidotā izrāde “Ārā”, gan solo darbi, piemēram, Kristīnes Brīniņas “I am a Really Shy Person” un Agates Bankavas “Membra”, gan dejas izrāde bērniem “Eksperiments ar apskāvienu” (horeogrāfi Alise Putniņa, Katrīna Albuže un Modris Opelts).

Kopumā skatē tiks rādītas desmit no 2014. līdz 2018. gadam tapušas izrādes, kā arī trīs darbi, kas vēl ir izstrādes procesā. Izrādes veidojuši horeogrāfi Katrīna Albuže, Agate Bankava, Kristīne Brīniņa, Ieva Gaurilčikaite, Dmitrijs Gaitjukēvičs, Santa Grīnfelde, Andris Kačanovskis, Eva Kronberga, Elīna Lutce, Anna Novikova, Modris Opelts, Rūta Pūce, Alise Putniņa, Jānis Putniņš, Krišjānis Sants, Ilze Zīriņa un Olga Žitluhina.

Latvijas laikmetīgās dejas izrāžu platformu apmeklēs vairāki desmiti ārvalstu un vietējo producentu, kuratoru, festivālu rīkotāju un rezidenču māju direktoru, kas intensīvā programmā varēs novērtēt Latvijas horeogrāfu mākslinieciskās intereses un rokrakstu daudzveidību. Skate ir nebijusi iespēja arī Latvijas laikmetīgās dejas interesentiem vienkopus noskatīties tik plašu vietējo mākslinieku izrāžu izlasi. Jārēķinās gan, ka uz atsevišķām izrādēm tirdzniecībā pieejamo biļešu skaits būs pavisam neliels.