Sajusties daļai no vienkāršā cilvēka dzīves, ieraudzīt īpašo vienkāršajā un ikdienišķajā - to rosina Aļņa Stakles jaunākā personālizstāde „Ne zirgs, ne tīģeris”. Fotomākslinieka darbi ir par Ķīnu un nejaušībām, kas iezīmē ikviena cilvēka ceļu. Latvijas Fotogrāfijas muzejā divās izstāžu zālēs skatāma fotogrāfa Aļņa Stakles jaunākā personālizstāde.

Ar fotogrāfu Alni Stakli Kultūras Rondo tiekas Fotogrāfijas muzeja otrā stāva zālē, kur redzams videodarbs ar naksnīgās pilsētas debesskrāpjiem, ar rosīgo dzīvi būvlaukumos. Fotogrāfs atklāj, ka skaņu šim darbam ierakstījis Šanhajas konservatorijā koridoros, kur mēģina studenti. Rodas skaņu kakofonija, ir daudz avotu, bet dzirdami nacionāli motīvi un arī rietumnieciski.

Nākamā zālē var skatīt fotogrāfijas, kuras tapušas divu ceļojumu laikā Ķīnā, posmā no 2013. līdz 2017.gadam. 

"Mani interesē kaut kāds ritms, kas ir cilvēku dzīvē un Ķīnas vide ir ļoti pieejama, neskatoties, ka ir valodas barjera, ir zīmes dažādas valodās un reizēm nevienā valodā, tomēr tur ir droši, salīdzinot ar daudzām citām Āzijas vai Latīņamerikas valstīm vai Āfriku, kur ar fotoaparātu ir liels izaicinājums pārvietoties," stāsta Alnis Stakle.

Viņš stāsta, ka Ķīnā patīk mikslis ar Padomju Savienības garu un jaunu cilvēku paaudzi, kas dominē.

"Tur ir tāds industrializācijas bums, jūti dzīvību, kas pulsē. Nav stāsts par to, ka tur ir dažādas sociālekonomiskās problēmas, bet Ķīnas vidē ir dzīvības gars iekša. Enerģija. (..) Eiropā viss ritms ir lēnāks," vērtē Alnis Stakle.

Izstāde iekārtota kā dzīves cikls ar simbolisku sākumu un dzīves beigām. Mākslinieks uzskata, ka to var skatīties dažādi. Bet par izstādes nosaukumu „Ne zirgs, ne tīģeris”, kas latviešu valodā ir ne šis, ne tas, ir stāsts par gleznotāju, kurš uzgleznojis slikti tīģeri. Klients no darba atteicies un mākslinieks to piekāris savā mājā. Taču gleznas radīto pārpratumu dēļ viņš zaudējis savus divus dēlus.

"Mūsdienās teicienu izmanto, domājot, ka tas ir ne šis ne tas, domājot par ļoti vienkāršām lietām, par kurām varbūt nav vērts sarunāties. Tas mani vienmēr interesējis kā fotogrāfu un cilvēku, sajusties daļai no vienkāršā cilvēka dzīves, kurus var sastapt pilsētas nomalē, ikvienā vietā, kur cilvēks iet nevis kaut ko skaistu baudīt vai bēg no kaut kā baisa, bet tāds kurš dodas ar savu iepirkuma maisiņu uz mājām," par izstādi stāsta Alnis Stakle.

Aļņa Stakles personālizstāde „Ne zirgs, ne tīģeris” Latvijas Fotogrāfijas muzejā skatāma līdz 4.oktobrim.