Interneta žurnāls Punctum sāk video stāstu ciklu "Sarežģītās vēstures". Video stāstos varēs iepazīt Latvijas vēsturē nepelnīti aizmirstas un marginalizētas personības.

Žurnāla redaktore Laura Brokāne raidījumā Kultūras Rondo stāsta, ka "Punctum" pievienojas lielākam projektam, ko īsteno Laikmetīgās mākslas centrs. Tas ir projekts "Izzināt sarežģīto pagātni", pievēršas aizmirstiem, marginalizētiem vēstures notikumiem, iet pretī ideoloģijām, kas nosaka, ko vēlamies atcerēties vai aizmirst.

""Punctum" likās interesanti video stāstu formā parunāt par personībām, kas, iespējams, nav plašāk zināmas, vai varbūt nav zināmas tādā aspektā, kādā to izvēlas stāstīt mūsu uzrunātie vēsturnieki," skaidro Laura Brokāne.

Stāstus lielākoties stāstīs vēsturnieki, arī publicisti, kritiķi, savas jomas pētnieki.

Pirmais video stāsts jau publicēts. Tas ir Žaņa Lipkes memoriāla direktores Lolitas Tomsones stāsts par Žaņa Lipkes sievu Johannu Lipki, uzsverot viņas ieguldījumu ebreju glābšanā.

Nākamais būs vēsturniece Kristīnes Zaļumas stāsts par vēsturnieku un kultūras vērtību glabātāju Artūru Štālu.

Kristīne Zaļuma atklāj, ka ikdienas darbā Latvijas Nacionālajā bibliotēkā pēta privatbibliotēku un sabiedrisko bibliotēku vēsturi. Viņu interesējis, kā Neatkarības kara laikā tiek pārvietotas kultūras vērtības, tajā skaitā bibliotēku krājumi. 

"Arhīvi un dokumenti bezkaislīgi rāda, ka ir tāds cilvēks Artūrs Štāls, par kuru es kā vēsturniece praktiski neko nezinu. Trīs gadus meklēju viņa pēdas, tad tapa raksts par viņu," stāsta Kristīne Zaļuma.

Vēsturnieks, kultūras vērtību pārzinātājs, kultūras pieminekļu aizsardzības pamatlicējs Latvijas dzimšanas brīdī, viens no atslēgas cilvēkiem, kas rūpējās, lai mūsu valstī dibinot lielākās bibliotēkas saņemtu krājumus, kas nepieskatīti un apdraudēti atradās Latvijas teritorijā, tā Artūru Stālu raksturo Kristīne Zaļuma.