Kaut gan iedzīvotāju interese par Latvijas tūrisma maršrutiem un dabas takām ierobežoto ceļošanas iespēju dēļ pēdējā gada laikā ir manāmi pieaugusi, tāpat jāatzīst, ka mazkustīgs dzīvesveids tomēr vēl arvien atstāj ietekmi uz dažādu vecumu līdzcilvēku fizisko un emocionālo veselību. Fizisko aktivitāšu samazināšanās, kam kā iemesls vairumā gadījumu tiek minēts motivācijas trūkums un, pavisam vienkārši, slinkums, Latvijas Mākslas akadēmijas Funkcionāla dizaina nodaļai ir kalpojis kā rosinājums, lai motivētu līdzcilvēkus kustēties.

To aizvadītajā nedēļas nogalē izmēģinājuma sesijā mēģināja paveikt informatīvu plakātu sērija 3. trolejbusa maršruta pieturvietās, kuros grafiski attēlota informācija par fizisko kustību nozīmi un aicinoši vēstījumi mazāk braukt, bet vairāk – pastaigāties.

Pilsētvides akciju “Pastaigājies” īstenoja Latvijas Mākslas akadēmijas Funkcionāla dizaina nodaļas Maģistra studiju programmas 1. kursa studentes Lauma Reitere, Ieva Siliņa un Tīna Marta Verpakovska sava profesora, dizainera Holgera Elera pavadībā. Norises mērķis: aicināt iedzīvotājus sabiedriskā transporta vietā ceļu līdz vēlamajai pieturai veikt kājām. Mūsu kopīgo sarunu par šādas, sacīsim, “sabiedriskās iekustināšanas” metodi ar pilsētvides dizaina palīdzību iesākam ar iedvesmas avotu uzskaitījumu.

Aicinājumi uz plakātiem bija veidoti koncentrēti un vienkārši, norādot uz ieguvumiem, kādus var gūt no itin kā nelielas pastaigas: piemēram, ka tādējādi iespējams uzlabot miega kvalitāti, mazināt stresu un sirds slimību risku. Tādējādi iezīmējas precīza teksta nenovērtējamais ieguldījums patiešām fukncionējoša pilsētvides dizaina kontekstā.

Lai saprastu šādu informatīvu plakātu iedarbīgumu uz sabiedrību, studentes veica aptauju ar satiktajiem rīdziniekiem 3. trolejbusa maršrutā virzienā no Mākslas akadēmijas līdz Ēveles ielai, kā arī fiksēja iedzīvotāju reakciju, novērojot viņus attālināti.

Šķiet, ka šī mācību projekta mērķis patiesībā ir ar daudz tālejošāku efektu, nekā pirmajā uzlūkojumā varētu likties: pastaigāt lieku ceļa jonīti nozīmē pievienot savam pandēmijas stipri mainītajam ikdienas režīmam vēl vienu sākotnēji neērtu, bet patiesībā ļoti noderīgu aktivitāti.

Latvijas Mākslas akadēmijas Funkcionāla dizaina nodaļai ir vēl vairākas ieceres, kuras virzītas tieši uz sociālo, ikdienu mainošo un uzlabojošo dizainu – taču tās pagaidām ir izstrādes stadijā.

Noslēgumā jāpiebilst – projekta „Pastaigājies” veidotāji paredz, ka arvien pakāpensikāka, možāka dzīvesveida mudinājumi laika gaitā parādīsies arī citās pilsētas satiksmes maršrutu zonās.