"Kā es jūtos pēdējā laikā" – izstāde, kurā par psihiskās veselības tēmu domā laikmetīgās mākslas autori un kuru šonedēļ atklās Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā. Kultūras rondo studijā – māksliniece Anna Salmane, izstādes kuratore Laura Brokāne un stratēģiskās komunikācijas speciāliste Marta Krivade.

Kā tu jūties? Vienkāršs un tajā pašā laikā sarežģīts jautājums. Covid laiks un karš mentālās veselības un labbūtības jautājumus ir akcentējis sevišķi asi.

Vakar, 22. maijā, Muzeju gada balvu saņēma Eduarda Veidenbauma muzeja "Kalāči" ekspozīcija "Vairāk gaismas, akcentējot jauniešu labbūtību. Arī labdarības maratonam "Dod pieci", domājot par šī gada tēmu, viens no tematiem varētu būs mentālā veselība. Bet Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā atklāj izstādi "Kā es jūtos pēdējā laikā?". Ko un kā par psihiskās veselības tēmām domā mūsdienu mākslinieki?

Ģeopolitiskā spriedze, klimata trauksme, pandēmijas radītā nošķirtība un pastiprinātā tehnoloģiju lietošana atstājusi ietekmi uz sabiedrības psihisko veselību. Kopš pandēmijas laika šī tēma publiskajā telpā kļuvusi arvien aktuālāka, taču joprojām valda arī daudz aizspriedumu, aizdomu un nosodījuma. Lai veicinātu sabiedrības izpratni un mazinātu aizspriedumus par šo tēmu, izstāde pievēršas dažādiem psihiskās veselības skatpunktiem – personīgai cīņai ar depresiju, pārdzīvojumam, pieredzot tuvinieka zaudējumu, pašpalīdzības tehnikām un profilaksei, kā arī stereotipu atsegšanai. 

Ņemot vērā trauslo un sazaroto tēmu, laikmetīgās mākslas izstāde "Kā es jūtos pēdējā laikā" un tās pavadošā programma piedāvās drošu satikšanās vietu muzejā, kur atpazīt un dalīties ar sarežģītām psiholoģiskām pieredzēm  gan māksliniekiem, gan skatītājiem.

Izstādē piedalās mākslinieki Anda Lāce, Līga Spunde, Reinis Hofmanis, Anna Salmane, Andris Kaļiņins, Krista Dzudzilo, Reinis Dzudzilo, Rasa Jansone, Ieva Vīksne, Zane Tuča, Sanita Tauriņa un Ernests Vilsons.

Izstāde būs apskatāma līdz 31. augustam.

Saruna par izstādi arī raidījumā Augstāk par zemi.