Latvijas Nacionālais vēstures muzejs kopā ar citu muzeju kolēģiem projekta “Latvijas gadsimts” ietvaros ir sagatavojis biogrāfisku eseju krājumu “Latvijas valsts dibinātāji” par 39 personībām – Latvijas Tautas padomes locekļiem, kuri 1918. gada 18. novembrī pasludināja neatkarīgu Latvijas Republiku.

Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā šobrīd skatāma 68 Latvijas muzeju kopizstādē izstāde Latvijas gadsimts. Un tajā var aplūkot visiem labi zināmo Viļa Rīdzenieka 1918.gada 18.novembra fotogrāfiju. Kas ir šie 39 uz skatuves redzamie cilvēki – Latvijas Tautas padomes locekļi, kuri 1918. gada 18. novembrī pasludināja neatkarīgu Latvijas Republiku? Vēsturnieks Tālis Pumpuriņš ir pētījis sīkāk šo bildi, precizējis šo cilvēku vārdus, vācis piemiņas lietas. Darbā iesaistījušies vēl divi šīs grāmatas veidotāji – Imants Cīrulis un Toms Ķikuts.

Runājot par pašu proklamēšanas aktu, mēs tā pašsaprotami pieņemam, ka tie bija tie 39 Tautas padomes locekļi, bet viss nav tik vienkārši.

"Paradoksāla situācija tāda, ka atzīmējam Latvijas simtgadi un praktiski līdz 2018. gadam tāda vienkopus informācija par visiem šiem dibinātājiem nebija," norāda Tālis Pumpuriņš.

“Tūlīt pēc Latvijas valsts proklamēšanas Vilis Rīdzenieks laida tautā šo slaveno fotogrāfiju un mēs nemaz visus tur nevaram ieraudzīt. Dažas dienas pēc proklamēšanas apsviedīgs žurnālists Haralds Jēgers bija savācis informāciju no protokoliem, nopublicēja piemiņas krājumu, kurā ir tiek uzskaitīti tie, kas bijuši 17.novembrī, kad konstruējās Tautas padome. Saliekot abus kopā, nonākam pie 38 delegātiem un arī Jānis Čakste, kurš neieradās,” turpina Pumpuriņš.

Pumpuriņš norāda, ka arī 20.-30. gados arī netika visi atšifrēti un tikai pēc Otrā pasaules kara trimdā vēsturnieks Ādolfs Šilde sāka atšifrēt fotogrāfijā redzamos cilvēkus. Savukārt 20. gadsimta beigās Nacionālā vēstures muzeja vēsturnieks Gunārs Rauzāns visus mēģināja atšifrēt, bet biogrāfiski materiāli par visiem, kas proklamēja valsti, nav publicēti.

It kā fotogrāfijā ir redzams vēl viens cilvēks.

“Par minēto 40. Ja labi ieskatās, aiz Nacionāldemokrātu partijas delegāta Ata Ķenina var redzēt trešdaļu sejas. Kad Rauzāns bija pētījis, viņam kāds bija atrakstījis, ka tas ir uzskrējis uz skatuves vēl viens tās partijas biedrs – žurnālists Jānis Bankavs., tur jau bija divi – Jānis Akuraters un Atis Ķeniņš,” atklāj Pumpurinš.

Grāmatas “Latvijas valsts dibinātāji” atvēršanas svētki notiks 16. novembrī, savukārt 18.novembrī Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā būs īpaša programma, muzejs būs atvērts no pulksten 11-19.