1922. gada 15. augustā diriģenta Arvīda Pārupa un direktora Ernesta Ekšteina vadībā Liepājas teātra ēkā darbību sāka Liepājas latviešu dramatiskās biedrības atbalstītā Liepājas opera. Kultūras rondo esam klāt šī vēsturiskā notikuma simtgades pasākumos, meklējot “Liepājas operai – 100” – pirmsākumus un mūsdienu kontekstu.

Stāsta un meklējumos palīdz Vēsma Lēvalde, izstādes "Liepājas operai – 100" koncepcijas autore, Liepājas Universitates vadošā pētniece, un Dace Kārkla, Liepājas muzeja direktore.

Liepājas koncertzālē “Lielais dzintars” līdz 2023. gada 15. janvārim skatāma izstāde “Liepājas operai – 100”. Izstāde tapusi sadarbībā ar Liepājas muzeju un ir veltīta nozīmīgām lappusēm Liepājas kultūrvēsturē.

Jau kopš dibināšanas Liepājas opera bija profesionāls kolektīvs ar orķestri diriģenta Arvīda Pārupa vadībā un solistiem, kas vēlāk ierakstīja spožas lappuses Latvijas opermūzikas vēsturē, baleta trupu un jau labi sagatavotu publiku. Pirmie operu skaņraži savas kompozīcijas dēvēja par favola in musica jeb teiksmu mūzikā, savukārt izstādes veidotāji mēģina atdzīvināt stāstu par Liepājas operas spožo pagātni ar moto Revivendo una favola in musica jeb teiksmas atdzīvināšana mūzikā.

2022. gada rudenī aprit 100 gadi, kopš tika nodibināta Liepājas opera, kura ar vērienīgu iestudējumu – Šarla Guno operu “Fausts” – uzsāka savu radošo darbību. Bet Liepājas operas simtgades svinības notika 28. un 29. oktobrī ar Hektora Berlioza dramatiskās leģendas "Fausta pazudināšana" koncertuzvedumu. Par tā tapšanu stāsta diriģents Imants Resnis.