"Bertolda Brehta darbu iestudējumi vienmēr ir notikums," uzsver teātra kritiķe Līga Ulberte, un "Kaukāziešu krīta aplis" ir ļoti laba luga. Dailes teātrī nupat piedzīvota tās pirmizrāde, ko iestudējis Eiropā strādājošs gruzīnu režisors Data Tavadze. Izrāde tapusi starptautiskai komandai no Gruzijas un Lielbritānijas, apvienojoties ar Latvijas māksliniekiem. To, ka darbs ir neticami mūsdienīgs, uzsver gan skatītāji, gan iestudējuma veidotāji.

Dziedonis, var teikt arī stāstnieks aktieris Arturs Skrastiņš ved skatītāju cauri notikumiem, kas risinās kara ēnā. Tas ir stāsts par meiteni Gruši, par mātes instinktu, par cilvēcīgumu. Bertolds Brehts lugu saraksta 1944.gadā, kad dzīvoja ASV, un tā ir poētiska leģenda par izdzīvošanu, mīlestību un cerību. Kā zināms, Brehta darbi prasa īpašu spēles veidu, kā tas izdevies Dailes teātra iestudējumā, pēc pirmizrādes vispirms uzklausu skatītājus:

Režisors Data Tavadze pieder trīsdesmitgadnieku paaudzei, viņš ir Tbilisi "Royal District Theatre" mākslinieciskais vadītājs, ar panākumiem iestudējis izrādes Vācijā un citur Eiropā, saņēmis daudzus teātra apbalvojumus. Režisors atklāj, ka pirmo reizi ķēries pie Brehta darbu iestudēšanas, un uzsver lugas "Kaukāziešu krīta aplis" aktualitāti mūsdienās.

Režisors pēc darba Rīgā atgriežas dzimtenē un Tbilisi iestudēs mūsdienu gruzīnu autora lugu, kas būs pilnīgi atšķirīgs darbs, pavisam citā stilā nekā Brehts, norāda Tavadze.

Gruši atveido aktrise Milēna Miškēviča, viņa ar Brehta daiļradi saskārusies jau diplomdarba izrādē "Lepnās kāzas", ko iestudēja Indra Roga un Mihails Gruzdovs.

Bertolda Brehta luga "Kaukāziešu krīta aplis" 1968.gadā iestudēta Rīgas krievu drāmas teātrī Arkādija Kaca režijā, bet nesenākais iestudējums - studentu diplomdarba izrāde Pētera Krilova režijā, kur Gruši atveidoja Ilze Ķuzule.

Savukārt aktrisei Vitai Vārpiņai, kas iestudējumā radījusi spilgtu tiesneša tēlu, šī ir pirmā sastapšanās ar Bertolda Brehta darbu uz skatuves.

Izrādē vēl piedalās aktieri Kaspars Dumburs, Katrīna Griga, Kārlis Arnolds Avots, Toms Veļičko, Mārtiņš Upenieks un Niklāvs Kurpnieks, kā arī Emīls Juhans Bahmanis.

Izrādes emocionāli poētisko leģendu caurvij mūzika, kas precīzi rezonē ar to, kas risinās uz skatuves, un  seši mūziķi ir klātesoši visu izrādes laiku, radot atmosfēru un atskaņojot komponista Nika Pasuri sacerēto, scenogrāfe ir Ketevana Nadibaidze, bet kostīmu māksliniece Kristīne Pasternaka.

Bertolda Brehta "Kaukāziešu krīta aplis" pirmizrāde Dailes teātrī notika 24.martā, tuvākās izrādes 14. un 15.aprīlī.

Bet sestdienas Kultūras rondo atgādināsim par Bertolta Brehta iestudējumiem Latvijas teātros. Un viņa pagājuša gadsimta 20. gados izstrādāto episkā teātra teoriju un tās pielietojumu režijas praksē arī laikmetīgajos iestudējumos.