Kur rodama mūsu laika cilvēka sabalsošanās ar Ojāra Vācieša dzeju? Kultūras Rondo studijā skats uz dzejnieku mūzikā, dzejā un sajūtās. Stāsta dzejnieka mazdēls Mārtiņš Vācietis un komponists Arturs Maskats.

13. novembrī plkst. 20, sagaidot dzejnieka Ojāra Vācieša 85. gadskārtu, Carnikavas novada pašvaldība sadarbībā ar Ojāra Vācieša muzeju un Ojāra Vācieša biedrību rīko dzejniekam veltītu pasākumu Latvijas Nacionālā bibliotēkas ātrijā.

Sarīkojumā, kurā jau sešpadsmito reizi pasniegs Ojāra Vācieša literāro prēmiju dzejā, atklās dzejas ierakstu albumu “Runā Ojārs Vācietis” un izrādīs īpaši dzejnieka jubilejai veidotu koncertuzvedumu “Būs pali”.

“Iniciators bija Sandis Bērtaitis. Sākumā šķita, ka būs daži diski. Kad sāka meklēt un vākt informāciju, atklājās, ka ir tik daudz ieraksti saglabājušies. Beigās sanāca 14,5 stundas. Tas ir ļoti daudz,” par izdevumu “Runā Ojārs Vācietis” bilst Mārtiņš Vācietis.

Ieraksts “Runā Ojārs Vācietis” ietver 13 audiodiskus ar Ojāra Vācieša balss ierakstiem.

Šogad skanēs divi Artura Maskata darbu pirmatskaņojumi 9. un 13. novembrī. 9. novembrī Artura Maskata darbu atskaņos baritons Rihards Mačanovskis un pūtēju orķestris “Rīga”, savukārt 13. novembrī – jauktais koris “Vēja balss” (diriģents Jurģis Cābulis).

“Iznācis tā, kā uz katru uz Vācieša apaļu vai pusapaļu jubileju man kaut ko iznāk komponēt. Tas es kaut ko skatu, meklēju lasu. Bieži bijusi sajūtu, kā es šito dzejoli nepamanīju. Vienmēr kaut kas atklājas no jauna. Ir dzejolis, ko ar 15 gadu atstarpi esmu komponējis divas reizes. Radikāli atšķirīgas versijas. Tas nozīmē, ka tur iekšā ir kaut kas tāds, kas man lika pilnīgi savādāk veidot,” atzīst Arturs Maskats.

Savukārt raidījuma “Cienījamie lasītāji. Etīdes par literatūru” veidotāji Toms Treibergs un Svens Kuzmins grāmatas novembra raidījumiem izvēlējušies Ojāra Vācieša muzejā. Arī Ojāra Vācieša krājumu “Nolemtība”.